Kaitsealused karukellad takistavad karjääri rajamist


BNS 30.07.2007

Kohalike elanike tugevat vastuseisu leidnud Ruu paekarjääri rajamist Harjumaale Jõelähtme valda pidurdavad tulevaselt kaevandusalalt leitud kaks looduskaitsealust karukellataime, mis kaevandusfirma arvates on sinna istutatud, kirjutab Postimees.

Ruu paekarjääris leidsid kohalikud elanikud mais kaks teise kategooria looduskaitsealust palu-karukella, mis said uueks argumendiks juba mitu aastat kaevanduse vastu peetud võitluses. Karjäärifirma kahtlust, et kaks taime võivad olla istutatud, on eksperdid nii kinnitanud kui ka ümber lükanud.

Väo Paasi juhataja Veljo Haube ütles Postimehele, et kuulis karukelladest keskkonnamõjude hinnangu avalikul arutelul. "Käisime vaatamas ja tekkis tunne, et need lilled pole sinna ise kasvanud," ütles Haube. Lisaks teatas Väo Paas võimalikust kaitsealuste taimede ümberistutamisest keskkonnainspektoritele.

Mai lõpus käis taimi vaatamas keskkonnamõjude hinnangu koostamisel osalenud ekspert, Eesti Loodusmuuseumi botaanik Uve Ramst. Tema hinnangul olid kaks mätast taimedega sinna istutatud, sest näha oli kaevamisjälgi, mätas oli lahtine ning ühel kahest mättast erines liigiline koosseis selgelt väljaspool kaevamisjälgi olevast, kirjutab Postimees.

Ka keskkonnainspektsioon tellis ekspertiisi, kuid selle tulemus oli vastupidine. Tallinna botaanikaaia botaanik Urmas Laansoo kinnitas, et karukellad kasvavad seal looduslikult ning labidajäljed ümber taimepuhmaste vaid imiteerivad ümberistutamist.

"Ümberistutatud taimede puhul poleks karukell koos mättaga tihedalt pinnases kinni, ka ei juurdu karukell ühe vegetatsiooniperioodiga nii tugevasti," seisab aktis.

Ramst põhjendab kahe ekspertiisi erinevust asjaoluga, et Laansoo tegi oma ekspertiisi temast kuu aega hiljem ja ei näinud algset olukorda.

Veljo Haube sõnul tuleb viia karukellade kasvukohale mitmest asjatundjast koosnev komisjon. Keskkonnainspektsiooni tellitud ekspertiisi lubas ta vaidlustada.