Muuseum hindas Kuressaare linnuse väärtuseks 300 miljonit


BNS 26.07.2007

Saaremaa muuseum hindas Kuressaare linnuse hoone ajaloolist ja arhitektuurilist väärtust arvesse võttes 300 miljonile kroonile, kirjutab Oma Saar.

Saaremaa muuseumi direktori Endel Püüa sõnul hinnati 2005. aastal siseministeeriumi poolt tellitud masshindamise metoodikaga linnus ilma muuseumi varadeta 19 miljonile kroonile.

Püüa ütles, et 19 miljoni kroonine linnuse hind tundus muuseumile "lollilt väike ja ebaõiglane", mistõttu hindas muuseum muinsuskaitseametilt saadud metoodika järgi linnuse omakorda ümber 298 miljonile kroonile. Hinna kujundamisel oli arvesse võetud mitmeid erialaseid hindamisfaktoreid, nagu arhitektuuri- ja kunstiväärtuse koefitsient, miljööväärtuse koefitsient jne.

Maavalitsuse vara auditeerinud riigikontroll tegi aga ettepaneku atesteeritud kinnisvarahindajal linnus veel kord ümber hinnata ja kajastada uus hindamistulemus ka vastavalt raamatupidamises. Praegu on linnus kajastatud bilansis jääkväärtusega null krooni.

Püüa sõnul ei pea ta jätkuvalt õigeks linnuse hindamist ainult kinnisvarahindamise metoodika järgi, sest tegemist on ikkagi muinsusväärtusega, mille hindamisel peaks kõlama jääma muinsuskaitseameti arvamus.

Saaremaa muuseumi teadusdirektor Olavi Pesti ütles, et sellisele hoonele nagu Kuressaare linnus riigi poolt hinna määramine on täiesti jabur ja laest omale tegevuse otsimine. Hinna saaks teada, kui panna hoone müüki, aga hoonet ju müüki ei panda.

"Linnus on hindamatu kultuuriväärtus, milleks talle hind määrata?" küsis Pesti.