Tallinnas avastati ehituse käigus sajandeid vana ühishaud


BNS 20.07.2007

Tallinnas Ravi tänavale kerkiva elumaja ehitajad leidsid kaevamistööde käigus ühishaua, mille asukoht ka arheolooge üllatas, kirjutab Postimehe võrguväljaanne.

Tallinna kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik ütles, et ehitus -tööde käigus tuli Ravi 9 krundilt välja ühishaud, mida arheoloogid praegu puhastavad ning ehitustööd on selleks ajaks peatatud.

"Haua leiukoht on väljaspool vanalinna kaitsevööndit ja keegi ei osanud oodata, et sellisest kohast matmispaik välja tuleb," ütles Dubovik.

Duboviku sõnul pärineb haud ilmselt 15.-17. sajandist ning see võib olla keskaegsel võllamäel hukatute haud.

"Hauda võib ilmselt seostada Liivalaia tänaval asuva praeguse Hansapanga hoone lähedal asunud keskaegse võllamäega, kus hukati kurjategijaid. Hukatud ja muul moel surnud kurjategijaid ei saanud matta pühale maale ja nii maeti nad võllamäe lähedusse ühishaudadesse," ütles arheoloogiliste kaevamiste juht Vladimir Sokolovski.

Sokolovski sõnul ei ole välistatud, et selles piirkonnas võib veel sarnaseid matmispaiku leiduda. Sokolovski märkis, et avastatud haud on umbes seitse meetrit pikk ja neli meetrit lai. Kohati on haud ka kaevamistööde käigus viga saanud enne, kui ehitajad luid märkasid.

"Samas leiti sealt täna ühe lapse luustik, mis minu meelest pigem lükkab ümber võllamäe haua teooria. Võimalik, et tegemist võib olla ka katku ajast pärit matmiskohaga," ütles Dubovik ning lisas, et selle peaks lõplikult arheoloogid välja selgitama.

Duboviku sõnul on luud hauas tihedalt koos ja segamini. Tänaseks on leitud kümnekonna inimese luustik ning arheoloogid jätkavad kaevamist.

Pärast arheoloogiliste tööde lõppu maetakse luud ümber, kuid kuhu täpselt, ei ole praegu veel teada.