Q Vara likviidsusprobleem viis 4miljonilisse maksuvõlga


Äripäev 18.07.2007

Soosepa elurajooni arendajana tuntuks saanud Q Vara võlgneb maksuametile üle 4 miljoni krooni, ettevõtte juhi sõnul on tegi ajutise likviidsusprobleemiga.

Lõviosa Q Vara ligi 4,4 miljoni kroonisest maksuvõlast moodustab käibemaks. Seda oli firma üleeilse seisuga võlgu 3,8 miljonit krooni. Sotsiaalmaksuvõlg ligines 300 000 kroonile. Lisaks tuleb tasuda intressivõlg.

Q Vara nõukogu esimees Alo Lillepea ütles, et likviidsus on turul tervikuna väga halb ja selge on, et Q Vara sarnaneb muude selle sektori ettevõtetega. Ta lisas, et juunikuu rahavoog oli kesine ning ettevõte on maksuametiga kokku leppinud käibemaksu tasumise kahes osas. "Augusti lõpuks on kõik tasutud," lubas Lillepea.

Q Vara eelmise aasta majandusaruande järgi on ettevõte likviidsusriski vähendamiseks valmivad projektid aasta peale ära jaganud.

"Meil on läinud väga-väga hästi," tõdes majandusaruandes Q Vara juht Meelis Šokman ja lisas, "nagu ajalugu näitab, on maailm julgete jaoks. Nende jaoks, kes ei tunnista keskmist, ei tunnista jäljendamist ja ei tunnista piiranguid. Kui me elaks ainult riskijuhtide ja pidevate kriiside ettekuulutajate või muude oraaklite näpunäidete järgi, mida avaldatakse Eesti äriajakirjanduses, siis elaksime suure tõenäosusega alles 1995. aasta tasemel."

Veel sel kevadel lubas Q Vara, et kiirmüüki nad teha ei plaani. Enne seda mängiti arendustegevuse jätkamiseks ümber tagatisi. Ühtlasi emiteeris Q Vara mullu 78,2 miljoni krooni eest kolme aastase tähtajaga võlakirju. Nende aastatootlus on 11%.

Samas on suur osa Q Vara ehitus -laene alla aastase tähtajaga ning finantsriski maandamiseks mõtlesid töötajad välja mitmeid alternatiive, mida majandusaruanne ei täpsusta.

Võrreldes aasta alguses prognoositud käibega jäi ettevõtte mullune müügitulu väiksemaks. Seni vaid Eestis ja Lätis kinnisvara arendanud Q Vara alustas mullu samas kasumijahti Leedus ja Bulgaarias. Grupi töötajate arv kasvas 33-lt 73-le.

Intervjuu Q Vara nõukogu esimehe Alo Lillepeaga.

Kuidas tekkis üle 4 miljoni kroonine maksuvõlg olukorras, kus firma teenis mullu suure kasumi ning arendusprojektide müük on läinud üsna hästi?

  • Likviidsus on turul tervikuna väga halb ja selge on, et sarnaneme muude selle sektori tegijatega. Oleme suutnud müüa suhteliselt hästi oma projekte Eestis ja Lätis, kuid sellele vaatamata oli juunikuu rahavoog kesine.

Kas eelpool toodud faktidest ja kevadisest allahindlusest Kirsiaias võib järeldada, et Q Vara kummitab käibevahendite nappus?

  • Kogu sektorit kummitab käibevahendite nappus. Minu arvetes on praegu turul terve hulk jaanalinde, kes proovivad teha nägu, justkui kõik oleks korras. Arvan, et täna on kinnisvaraturul situatsioon, kus ainult kavalad ja osavad elavad edasi.

Miks vähendasite aprillis Q Vara osakapitali 73,5 miljonilt 21,5 miljoni kroonile? Samaaegse 160 miljoni kroonise fondiemissiooni tulemusel suurenes osakapital aga 181,5 miljoni kroonini.

  • Me vähendasime osakapitali, eesmärgiga korralikult kapitaliseerida meie sõsarettevõte Q Capital. Investeerisime sinna 52 miljonit krooni.

Taust

Äripäeva kontrollitud paarikümnest kinnisvarafirmast oli eilse seisuga tuntav maksuvõlg ka Alan Elektril (520 000 krooni) ja BREC Kinnisvaral (330 000) krooni.