Allkirjastati jaala ehitamise leping


Pressiteade 16.07.2007

Täna, 16. juulil allkirjastati Haapsalu linna, MTÜ Puulaevaselts Vikan ja Raudteemuuseumi vahel ühise tegutsemise leping, mis näeb ette koostöö korraldamist Haapsalu jaalaseltsi initsiatiivil toimuva puulaeva jahta ehitamisel.

MTÜ Puulaevaseltsi esindaja Alar Schönbergi sõnul on puulaeva ehitamise eesmärk tutvustada inimestele merenduse ja vana puupaadi ehituse ajalugu.

„Puupaadi ehitamisega on kõige parem inimestele teadvustada puulaevade ajalugu ning eesti merekultuuri“ leiab Schönberg.

„Kõik huvilised on teretulnud Raudteemuuseumi kaubaaita, kus saab jälgida jahta ehitus -käiku. Selle aasta juulis pannakse paika jahta kiil, mille järgi on võimalik aimata paadi kuju. 2008. aasta samaks ajaks peab puulaev olema valmis vette laskmiseks.“

Haapsalu aselinnapea Martin Schwindi sõnul sobib puulaeva jahta ehitamise projekt igati Haapsallu kui mere- ja sadamalinna.

„Haapsalu on alati suuremal või vähemal määral olnud merelinn, kuhu laevad silduvad ning kust taas merele minnakse. Kui aastal 2002-2003 ehitati Haapsalus Rannarootsi Muuseumis traditsiooniline Ruhnu jaal, siis nüüd astume sammu edasi ning asume koostöös MTÜ-ga Puulaevaselts Vikan ja Raudteemuuseumiga ehitama jahtat, mis on jaala nö suur vend,“ sõnas Schwindt.

Jahtad on 1920-ndate aastate teisel poolel Ruhnus ehitatu 14 meetrit pikad ja 4 meetrid laiad ühemastilised suure kahvelpurjega laevad. Jahtad on kaetud tekiga ning nende otstarve on sama, mis jaaladel- hülgepüük, kuid ka kaubavedu. Teadaolevalt ehitati Ruhnul kokku 8 jahtat.

Jahta ehitamist toetab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.