Sindi linnavõim kinkis õigeusklikele vana kiriku


BNS 13.07.2007

Sindi linn otsustas Eesti apostliku õigeusu kirikule (EAÕK) tasuta üle anda muinsuskaitse all oleva Sindi kiriku kinnistu, mille kordategemiseks linnal endal ei jätku raha, kirjutab Pärnu Postimees.

EAÕK-i OÜ Varahalduse juhataja Margus Lepvalts ütles ajalehele, et praegu ei ole üleandmine veel teoks saanud, sest tehingu toimumise kuupäev on notari juures kokku leppimata. Ta tõdes, et tegu on pretsedendiga, sest üle Eesti on kõik kirikud juba ammu tagastatud või üle antud.

Et võõras omandis vara ei taha keegi parandama hakata, pöördus EAÕK taotlusega Sindi linnavõimu poole, kes oli asjade sellise käiguga ühehäälselt päri, kirjutab Pärnu Postimees.

Sindi linnapea Mati Mettus ja linnasekretär Lia Oras nentisid, et linn sai kiriku omal ajal oma bilanssi peremeheta varana. Kuna linnal pole selle nii ajalooliselt kui arhitektuuriliselt väärtusliku hoone kordategemiseks raha ja kirik pole ka valitsemiseks vajalik, siis leiti, et parem on anda kirik tasuta üle kui jätta lagunema. EAÕK-i kindel soov on pühakoda korda teha.

Lepvalts ütles, et Sindi õigeusu kirik kui kunagi üks linna kaunimaid hooneid on väliselt väga kehvas seisus, seinu katab kivipuru ning katus vajab kiiresti väljavahetamist. Muidu võivad tagajärjeks olla varingud ja lapitud katus ei peaks enam vihmavett.

Kogudus kasutab praegu vaid poolt pühakoda, tagumises pooles seisavad vaheseina taga remondi ootel tellingud. Lepvaltsi sõnul tuleb taastamistöid jätkata kiriku seeski, kuid ilma korras katuseta pole sellel mõtet.

"Põhimõtteliselt on meil juba plaanid tehtud ja projekt tellitud, et Sindi kirik saaks uue katuse. Kui hästi läheb, tahame järgmisel aastal katuse- ja fassaaditöödega alustada," ütles Varahalduse juhataja.

Raha loodab EAÕK saada riiklikust pühakodade säilitamise programmist, millest tuleval aastal jagatakse kirikute kordategemiseks eeldatavasti 40 miljonit krooni. Sellest 10-15 miljonit tahaks EAÕK saada oma kirikutele.

Sindi õigeusu kiriku ehitus algas 1895. aastal Moskva kaupmehe Roman Shöni ja Sindi kalevitekstiilivabrikute ühisel kulul ja pühitseti 5. juulil 1899 jumalailmumise auks. Nõukogude ajal kogudus sundlikvideeriti ja pühakojast sai Endla teatri ladu. Kirik hakkas lagunema ja pühakoja brokaatidest õmmeldi lavakostüüme.