Reinsalu müüs maad Maardus üliedukalt


Äripäev 11.07.2007

Kinnisvaraärimees Margus Reinsalu müüs iirlasele John Riordanile 90 hektarit maad Muugal väidetavalt 313 miljoni krooni eest, mis on paarkümmend korda rohkem, kui ta omal ajal maa eest maksis.

Reinsalu firmale KC Grupp kuulunud maa Muuga sadama naabruses oli üks osa ASist Eesti Fosforiit, mille ta kümme aastat tagasi 12 miljoni krooniga erastas.

38aastane Riordan ostis maa juuni alguses talle kuuluva Keltic Global Estonia OÜ kaudu, mis asutati Jõe tänav 7 uude kortermajja mullu oktoobris. Ajalehe Sunday Business Posti andmetel maksis ta maa eest 313 miljonit krooni. Ta tahab sinna ehitada Baltimaade suurima äripargi, 220kohalise spaahotelli ja kaubanduskeskuse, lootes toetust ka Eesti valitsuselt. Projekti maksumus on 3,1 miljardit krooni.

John Riordan suunas eile kõik küsimused kinnisvaravahendajale Collier International OÜ, kes hakkab äripargi krunte müüma. Tema ja ta Iiri firma kohta internetiotsing midagi ei andnud. Riordan ütles vaid, et käib ise Eestis kord nädalas. Riordani firma aadressina märgitud korteri omanik on 1947. aastal sündinud Martin Murray, kellele kuulub samas majas veel üks korter.

Maale on seatud juuni alguses uus suurem hüpoteek KC Grupi kasuks 127 miljonile kroonile. Varasem hüpoteek oli seatud 10. jaanuaril 2007 iirlase firma kasuks summas 102 miljonit krooni.

Reinsalul olid müüdud maaga omad plaanid. 1999. aastal kirjutas Eesti Ekspress, kuidas Kristine Center tahab arendada 153hektarisel krundil tööstust ja transiiti. Reinsalu nimetas seda projekti Muuga nr 2ks. Koostöös Hollandi infrastruktuuri ehitus - ja arendusfirmaga Vermeer valmis siis Muuga sadama äripiirkonna arendusplaan. Esimeses etapis pidi ehitatama 82hektariline transiidi- ja logistikakeskus maksumusega 5 miljardit krooni.

Margus Reinsalu mobiil eile ei vastanud. ASi Eesti Fosforiit juhatuse liige Herki Hollak müügihinda ei kommenteerinud. Samalt maatükilt teenis KC Grupp juba 18 miljonit krooni tulu 2005. aastal, kuid see pidi Hollaki sõnul ilmselt olema grupisisene müük. Täpsustavatele küsimustele ta eile vastata ei jõudnud.

Teised kunagi Eesti Fosforiidile kuulunud maad on kinnistusregistri andmetel juba omanikku vahetanud. Nii on tootmismaa Maardu linnas Fosforiidi 5a müüdud TÜ-le M Joonis (2002), tootmismaa Maardus Kombinaadi 9 ASile Bis Ehitus (2002), edasi Maardu Raudtee ASile (2005). Suur tootmismaa Maardu tee 65 müüdi ASile Tallinna Sadam (2002), kes jättis ostuhinna eile ärisaladuse põhjendusel enda teada.

Collier Internationali kodulehe andmetel on juurde võimalik ehitada raudtee ja kahetasandiline ristmik. Müüki pandavate kruntide ruutmeetrihind algab 1500 kroonist, suurus 5000 ruutmeetrist.

Riordan rääkis Sunday Business Postile, et tegemist on tema Iiri firma Keltic Developments Groupi suurima maaostuga Balti riikides. Neil on suured kinnisvaraprojektid käsil ka mujal Ida-Euroopas, Portugalis, Inglismaal ja Iirimaal.

Taust

  • Margus Reinsalu firmale KC Grupp kuulunud maa Muuga sadama naabruses oli üks osa ASist Eesti Fosforiit, mille ta kümme aastat tagasi 12 miljoni krooniga erastas.
  • ASi Eesti Fosforiit 10% omanik on veel Venemaa Kirovski firma Apatiit.
  • Firma tegutseb siiani, kuid mitte väetisetehasena, vaid rendib ja müüb kinnisvara ja on kahjumis.
  • Firma telefonilt Maardus vastab venekeelne naisterahvas, kes annab KC Grupi numbri.
  • 2005. aastal oli endise fosforiidiettevõtte kahjum 9,53 mln krooni.
  • Samal aastal töötas ettevõttes üks inimene - raamatupidaja.