Piirivalve rajab Kuressaarde lennubaasi


BNS 11.07.2007

Piirivalvel on plaanis rajada Kuressaarde lennubaas, mis peaks valmis saama 2010.-2011. aastaks, kirjutab Meie Maa.

"Saaremaal asudes katab lennubaas paremini ära kogu Eesti vastutusalad," ütles piirivalve lennusalga ülem Allan Oksmann. Seega peaks edaspidi päästeotsinguteenus paremini tagatud olema.

Oksmanni sõnul on Lääne-Eesti piirkonda vaja lennubaasi, kuna Eesti mereala on suur (Lääne-Eestis umbes 100 kilomeetrit Sõrve säärest läände) ja praegu ei jõuta ohu korral Tallinna lennubaasist piisavalt kiiresti Eesti kaugematesse nurkadesse.

Eesmärk on aastaks 2020 saavutada määratud ülesannete täitmiseks lennuvahendi 45-minutiline kohalejõudmisaeg Eesti riigi maismaa ja merepäästeala territooriumil ja patrulllennud piiriala kohal ja tagada vähemalt 90 protsendiline merereostuse avastamise tõenäosus.

Praegu paikneb Eesti ainus piirivalve lennubaas Tallinnas. Lisaks Kuressaarele tuleb baas ka Tartusse, ent seda alles aastail 2015-2020.

Kuressaare lennubaasi ehitus tuleb lennujaama lähedale. "Ilmselt ehitatakse see koos piirivalvemajaga praeguse lennuvälja vahetusse lähedusse, natuke linna poole. See ei ole veel paika pandud, aga ideed on sellised," rääkis Oksmann.

Vastavalt piirivalve lennusalga arendamise põhimõtetele aastail 2007-2020 luuakse baasides tingimused ühe valmisolekus kopteri angaaris hoidmiseks, olmetingimused meeskonna ööpäevaringseks kohalviibimiseks, vajalikud side- ning infotehnoloogilised lahendused. Luuakse ka võimalused lihtsama varustuse hoidmiseks ja kopteri igapäevahoolduseks.

Kuressaare lennubaasi ostetakse üks kopter Agusta-Westland 139. Kopter peaks ööpäevaringselt olema valmis veerand tunniga õhku tõusma.

Praegu on Eestis päästjate käsutuses vaid üks kopter - Vene päritolu Mi-8, mis peagi maha kantakse. Juba septembris lisandub uus, 220 miljonit krooni maksev kopter.

Reaalsetele valmidusnõuetele vastamiseks peaks lennusalgal olema viis kopterit ning 2020. aastaks loodetakse see eesmärk täita.