Viljandi kunstigalerii tahab Kaitseliidult villat ära osta


BNS 10.07.2007

Viljandis Jakobsoni 8 asuvas villa Dollis tegutsev Noore Linna galerii otsib raha, et hoonet Kaitseliidult ära osta, kirjutab Sakala.

Kaitseliidu Sakala maleva pealiku major Ülar Vommi sõnul jõuti kinnistu ülalpidamise lõpetamise vajalikkuses veendumusele juba mõnda aega tagasi ja maja müümine on malevale ainuvõimalik samm. Vomm lisas, et 17. augustil korraldataval oksjonil algab pakkumine 5,4 miljonist kroonist.

"Maja pole ehitatud militaarhooneks, vaid pigem villaks ja elukohaks," nentis Vomm ja selgitas, et vähese ruumiga kinnistu kesklinnas ei ammenda kaitseliitlaste vajadusi. "Praegune staabihoone sobib meile paremini nii asukoha kui ruumilahenduse poolest," lisas ta. Vommi sõnul raskendavad villas tegutsemist ka muinsuskaitse piirangud.

Noore Linna galerii on villas aeg-ajalt näitusi korraldanud möödunud aasta märtsist alates ning tulevikukava kohaselt leiavad villas koha mõistlike rendihindadega ateljeed, külalisstuudiod, töötoad, galeriid ja kohvik.

Galerii tegevjuhataja Antti Mässi sõnul pole avaramat tulevikku toetava finantseerija otsingud lõppenud ja sellise majaga annaks linn andekatele noortele kodulinnast lahkumise kõrvale alternatiivse valiku.

Viljandi ärimees ja kinnisvaraarendaja Tiit Maisa hinnangul võiks aga ruumid kasutust leida kultuuriakadeemia laiendusena.

Praost Westren-Dolli villalaadse elamu ehitus Jakobsoni tänavale algas 1908. aastal ning see on kavandatud juugendstiili suundumustest lähtuvalt. Maja plaanilahendust on mitu korda muudetud ja lisatud on vaheseinu. Põhiosa algsest viimistlusest on hävinud, kuid säilinud on väärtuslikke interjööridetaile.