Muinsuskaitse ei luba Balti börsihoonet Vabaduse väljakule


BNS 09.07.2007

Ärimeestel Heiti Häälel ja Eerik-Niiles Krossil on plaan paigaldada Estonia puiestee algusesse hamburgeriputka ja lillekioski kohale Londonist osade kaupa kohale toodud Balti börsi vana hoone, kuid muinsuskaitse ei ole selle ideega nõus, kirjutab Postimees.

Tallinna kultuuriväärtuste ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik ütles, et muinsuskaitse arhitektuuri eksperdinõukogu vaagis tuntud ärimeeste kava ehitada Vabaduse väljaku vahetusse lähedusesse Londonist toodud Baltic Exchange'i ehk Balti börsi ajalooline hoone, ning jäi selles küsimuses eitavale seisukohale.

"Nõukogu leidis, et sinna niisugune hoone kindlasti ei sobi," Ütles Dubovik. "Kuna see koht on Vabaduse väljaku mõttes väga oluline. Kui sinna midagi ehitada, tuleb igal juhul korraldada avalik konkurss. See, et praegu asub seal hamburgeriputka ning lillekiosk, ei kõlba muidugi ka kuhugi," märkis Dubovik.

Dubovik on seisukohal, et Balti börsi ajaloolise hoone võiks Tallinnas üles panna küll, kuid selleks peavad ärimehed leidma majale mingi teise koha. Kuna tegemist on laevandus- ja merendusbörsiga, võiks uue hoone ehitus asukoha leida kuskil sadama läheduses.

Eerik-Niiles Kross kinnitas, et enamik 1903. aastal valminud ning 1992. aastal IRA pommi läbi tõsiselt kannatada saanud hoone osadest on Londonist ligi 50 merekonteineris juba Paldiski sadamasse jõudnud.

Ärimehed ostsid maja 18,5 miljoni krooni eest mullu suvel.

"Kui seda väärikat maja sellele kohale üles panna ei lasta, on meil tõesti vaid üks suur hunnik kive," ütles Kross. "Muidugi on meil mingid mõtted ka sellise olukorra tekkimise puhuks, kuid praegu on neist veel vara rääkida."

Kross väitis, et kinnistu omanikult on temal ja Heiti Häälel olemas põhimõtteline nõusolek hoonestusõiguse saamiseks. Abilinnapea Taavi Aasa sõnul on ärimeeste idee alles täiesti algusjärgus.

Börsihoone ülesehitamiseks tuleb eelkõige algatada detailplaneering, kuid selleks ei ole veel keegi linnavalitsuse poole pöördunud.

1903. aastal Londoni kesklinna ehitatud laevandus- ja merendusbörsi Baltic Exchange endise peakontori hoone on suurepärane näide kuningas Edward VII aegsest Inglismaa arhitektuurist.