Matkarada Emajõe ääres kütab tüli


BNS 06.07.2007

Tähtvere valla plaan avada oktoobri lõpus 16 kilomeetri pikkune Emajõe-äärne luharada Käreverest Jänese raudteesillani võib topata maaomaniku taha, kes lammutas valla paigaldatud purde, kirjutab Tartu Postimees.

Enno Sinipalu, kellel on Kardla külas Muuge kanali alguses kuus hektarit maad koos teisaldatava paviljoniga, lubab seista vastu Tähtvere vallavalitsuse püüdlusele suunata tõenäolised matkajate hordid tema kinnistusse jäävale paarisajameetrisele kaldaribale.

"Mulle on oluline, et mulle jääks koht, kus omaette olles tuksis närve rahustada. Kui siia tuleb teine Jänese matkarada, siis läheb siin läbuks: plastmass ragiseb jalge all ja igaüks raiub minu maalt lõkkepuid," märkis Sinipalu.

Kaks päeva enne jaanipäeva avastas Sinipalu, et üle tema kinnistu piiriks oleva kahe kraavi on seatud lõhkiaetud palkidest purded. Samas ei ole Sinipalu suusõnal ega kirjalikult andnud kellelegi luba oma maale siseneda, ammugi seal midagi ehitada.

Samas oli Sinipalule teada, et Emajõe-äärse luharaja avamise põhiettevalmistaja on OÜ Nivoo, kes ehitas viis aastat tagasi Tartust ülesvoolu kulgevat viiekilomeetrist Jänese matkarada ning sai toona keskkonnainspektsioonilt planeerimis- ja ehitusseaduse rikkumise pärast 1800 krooni trahvi.

Sinipalu pakub Tähtvere vallale alternatiivi viia luharada umbes 700-meetrise aasana ümber tema kinnistu, piki kraavikallast. Rajale vajaliku mulde lubab ta kopaga kraave puhastades kuhjata kraavide kaldale oma kulu ja kirjadega veel tänavu.

Asjaõigusseadus ütleb, et veekogu kalda omanik peab jätma veekogu äärde kaldariba kallasrajana kasutamiseks. Tähtvere vallavanem Rein Kokk loeb sellest välja, et kui maaomanik ei lase purdeid rajada vallal, peaks ta seda tegema ise.

Sinipalu ettepanekut teha luharaja sisse maaomaniku privaatsuse kaitseks mõnesajameetrine jõnks ei taha vallavanem pikemalt kaaluda, sest seaduse järgi peab inimene saama liikuda piki jõe äärt.