VKG tahab ehitada Kohtla-Järvele tsemenditehase


BNS 04.07.2007

Viru Keemia Grupp (VKG) teeb ettevalmistusi Kohtla-Järvele tsemenditehase rajamiseks, mille maksumus küünib 2,5 miljardi kroonini, kirjutab ajaleht Põhjarannik.

Tehas on kavas rajada VKG territooriumile Kohtla-Järve linnas. Kütusena hakatakse ajalehe teatel kasutama põlevkiviõli tootmisel tekkivat uttegaasi ning toorainena osaliselt teist õlitootmise jääkprodukti poolkoksi.

Nelja aasta pärast valmivas tehases on võimalik toota miljon tonni tsementi aastas ehk pisut enam, kui on praeguse Eesti suurima tsemenditootja Kunda Nordicu aastane toodangumaht.

VKG arendusdirektori Jaanus Purga sõnul ei ole uue tootjana tsemenditurule sisenemine kerge ülesanne, kuid optimismi lisab see, et tsement on Läänemere piirkonnas, Ida-Euroopas ja Loode-Venemaal juba praegu nõutud kaup ja kasvavate ehitus -mahtude tõttu selle nõudlus aina suureneb.

Purga sõnul on tehase rajamise peamiseks ajendiks põlevkivi optimaalne kasutamine.

"VKG prioriteet on keskkonnakoormuse pidev vähendamine ning efektiivsuse tõstmine. Tsemenditehas võimaldaks teatud koguse Eestis kaevandatavat põlevkivi ära kasutada jäätmevabalt ning muuta kogu tema orgaanilise ja mineraalosa potentsiaal väärtuslikeks toodeteks," ütles Purga.

Tema sõnul kavatsetakse uues tehases kasutada kaasaegsaimat kuiva tsemenditootmise tehnoloogiat, mille tulemusel tekib minimaalselt müra ja tolmu.

Ida-Viru keskkonnateenistuse juhataja Agu Värimäe esialgu Purga optimismi ei jaga. "Kohtla-Järve õhk on kõikvõimalikest ettevõtete poolt õhkupaisatavatest ainetest niigi paks ja iga uue suurema tööstuse lisandumine muudab paratamatult olukorda veelgi kehvemaks. Keskkonnamõju on võimalik küll moodsate tehnoloogiatega minimaliseerida, ent tehnoloogia eelised pääsevad mõjule vaid siis, kui sellega käib kaasas ka vastav töökultuur," ütles Värimäe.

"Praeguses staadiumis on veel väga ennatlik öelda, kas tulevasele tsemenditehasele tuleks näidata rohelist tuld või mitte, sest mingeid konkreetseid dokumente veel pole," märkis Värimäe.

Viru Keemia Grupp on alustanud tsemenditehase rajamise keskkonnamõjude hindamist.

Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjovi hinnangul on uue suure ettevõtte ja saja töökoha lisandumine linna jaoks positiivne areng. "Kui keskkonnamõjude hindamise käigus leitakse, et sellist tehast võib teha, siis mis võib linnavõimul selle vastu olla. Kõik oleneb, millise tehnoloogia nad valivad," ütles ta.

VKG viis Solovjovi tänavu vaatama Austria linnas Salzburgis tegutsevat tsemenditehast. "See tehas ei kujutanud ümbruskonnale mingit ohtu. Ma usun, et umbes sarnast tehnoloogiat on kavas kasutada ka Kohtla-Järvel," sõnas ta.