Eestlaste asutatud tehas jääb väikseks


Äripäev 04.07.2007

Ühena vähestest Eesti ettevõtetest Lätis tootmist arendava ASi Tartu Maja Betoontooted tütarfirma TMB Elementsi tehas on vaid kahe aastaga väikeseks jäänud ja firma plaanib võimsuse kahekordistamist.

SIA TMB Elements juhatuse liige Priit Tiru nimetab Tartu Maja Betoontoodete tütarfirmat kindlalt Läti ettevõtteks, sest seal töötavad kohalikud inimesed ning toodetakse peamiselt siseturule. Ettevõte asutati veel 2003. aastal ja tehas läks käiku kaks aastat tagasi juunis, millele kulus 120 miljonit krooni.

Tänaseks annab TMB Elements kontserni käibest juba kolmandiku. Aprillis tehase direktoriks saanud Juris Kalenuksi sõnul plaanitakse tehase kahekordset laiendamist, mis peaks lõppema pooleteist aasta pärast.

"Kui praegu oleks teine tehasehoone kõrval, töötaksid mõlemad täisvõimsusega," iseloomustas Kalenuks suurt nõudlust. Aastaga on kontserni kogukäive ja kasum ligikaudu kahekordistunud.

"Tagantjärele võib öelda, et oleks pidanud kohe algusest peale tehase suuremaks tegema," lisas Tiru, kelle sõnul läheb laiendus maksma ligikaudu sama palju kui algne investeering.

SIA Consolis Latvija tegevjuht Vytautas Niedvaras peab Taru maja tütarfirmat väga heaks ja professionaalseks konkurendiks. Kokku on Läti turul viis enam-vähem võrdse turuosaga põhitegijat. Lisaks Consolisele ja TMB-le ka Betonelements, Baltijas Betons ja Daugavpils Dzelsbetons.

"Läti turg kasvab endiselt väga kiiresti, kuigi on tunda kahtlusi elamuehitussektoris, kuna mitu projekti on edasi lükatud," ütles Niedvaras. Vaatamata karmistunud laenutingimustele ja elamuehituse pidurdumisele kasvab Läti ehitusturg tema hinnangul veel mitu aastat. "Investeerimisega seotud ehitused jätkavad kasvu."

Ka Tiru ei karda majanduskrahhi. "Lätis on ehituses ajalooliselt vähe monteeritavaid betoonelemente kasutatud. Juhul kui ehitus peakski kahanema, siis elementide kasutamise osakaal peaks kasvama," arvas ta.

Riia külje all Sauriešis asuvas tehases töötab kokku 85 inimest ning Kalenuksi sõnul tööjõuga suuri probleeme ei ole, sest ettevõtte maksab head palka. "Töötajad juba omakeskis naersid, et nagu nõukogude ajal saavad tööliseid juhtkonnast ja raamatupidamisest rohkem palka," muheles Kalenuks, lisades, et hea töötaja on alati hinnas. Seejuures ei ole enamik töötajaid riialased.

10-15 protsenti tehase toodangust müüakse ka Eestis, sest klientidele on tihti hinnast olulisem tarneaeg. Seepärast kaalub emaettevõte eestlasest müügimehe saatmist Lätti.

Samas ei pea Tiru Lätit ega isegi Leedut enam välisturuks. "Pole vahet, kuhupoole auto sõidab," ütles Tiru, kes muheldes meenutas algusaegu, mil nende kummalist kaupa kontrolliti piiril kaheksa tundi. "Kui alustasime, oli Läti piir üks jubedamaid."

Tartu Majal on juba asutatud tütarfirma UAB TM Elementai ja ostetud maa Leetu.

  • SIA TMB Elements on ASi Tartu Maja Betoontooted 2003. aastal asutatud tütarfirma.
  • AS Tartu Maja Betoontooted kuulub kolmele Eesti suurimale ehitusettevõttele Merko Ehitus, Skanska EMV ja YIT Ehitus. Neljandik ettevõttest kuulub võrdses osas Vallot Mangusele ja Jaan Lutsule. Eestis on firma E-Betoonelemendi järel turuosalt teisel kohal.