Riik tellib lastekodulastele üheksa peremaja rajamise


BNS 01.07.2007

Sotsiaalministeeriumi kantsler Maarja Mändmaa kirjutas lõppeval nädalal alla Viljandi lastekodu Pärsti valla kahe peremaja ning Pärnu Niidupargi kuue peremaja ja ühe tegelusmaja projekteerimislepingule.

Lastekodude projektid valmivad selle aasta lõpuks, ehitus plaanitakse valmis saada 2008. aasta jõuludeks. Raha projekteerimiseks ja ehituseks tuleb nii Eesti riigi eelarvest kui ka Euroopa Liidu projektidest. Aastatel 2007-2011 toetab sotsiaalministeerium lastekodusid kokku 150 miljoni krooniga.

Eestis lähevad niinimetatud suured kombinaatlastekodud üle peremajade süsteemile, kus lapsed hakkavad elama kuue- kuni kümneliikmelise perena. Peremajas on pereemal ja igal lapsel oma tuba, ühiselt kasutada on elutuba ja köök.

Maja kõrvale rajatakse mänguväljakud. Tegelusmaja on laste kooskäimiskoht, kus nad saavad oma vaba aega sisustada. Sinna tulevad näiteks huvialaringid ja jõusaal.

Riik toetab lastekodusid uute peremajade ehitamisega, et lastekodud oleksid lapse- ja perekesksemad, kus kesksel kohal on laps ja tema vajadused. Tulevikus planeeritakse peremajade ehitamist üle Eesti, uuele süsteemile tahetakse üle viia veel lisaks kümmekond lastekodu.