Restaureerija avastas Püha kirikust haruldase kaunistuse


BNS 13.06.2007

Restaureerija avastas Saaremaal Pihtla vallas Püha kiriku taastamistööde käigus krohvikihi alt keskajast pärineva haruldase raiddekoori, mis tõstab kiriku väärtust nii külastajate kui ajaloolaste jaoks, kirjutab Meie Maa.

Kunstiajaloolane ja restaureerimistöid tegeva firma Rändmeister juht Juhan Kilumets ütles, et kivist välja raiutud lehekujutis on Püha kiriku jaoks väga eriline leid, kuna suurem osa kiriku kujundusest hävis ulatusliku tulekahju tõttu Liivi sõja ajal 16. sajandil.

Millist sügavamat tähendust see kivikujutis Saaremaa ja Eesti kontekstis omab, selgub Kilumetsa sõnul pärast põhjalikumaid uuringuid.

Restauraator Eve Mölder, kes raiddekoori kiriku taastamistööde käigus juhuslikult avastas, ütles, et leiu näol on tegemist haruldase tervitusega kaugest minevikust. Avastuse teeb veelgi erilisemaks asjaolu, et kivist välja raiutud kaunistus oli terviklikult säilinud, märkis Mölder.

Püha kiriku koguduse õpetaja Anti Toplaan ütles, et ajaloolise kividetaili leid on oluline nii kirikule kui ümberkaudsetele elanikele, sest see tõstab Püha kiriku väärtust ja seab selle võrdväärsena Saarema ülejäänud keskaegsete kirikute kõrvale.

Kui praegusi taastamistöid rahastas Püha kiriku kogudus ise, siis Toplaan loodab, et tänu ajaloolisele leiule võtab muinsuskaitseamet Püha kirikut edaspidi tõsisemalt ja annab ka oma panuse restaureerimistöödesse.

Püha kirik on üks Saaremaa seitsmest keskaegsest säilinud kirikust, mille vanimad osad pärinevad 13. sajandi teisest poolest. 14. sajandil täiendati hoonet pikiruumi ja võlvidega ning 15. sajandil toimus kirikule torni juurde- ehitus.