EL: uue tuumajaama ehitus võtab aega vähemalt 10 aastat


BNS 12.06.2007

Euroopa Liidu (EL) energiavolinik Andris Piebalgs ütles intervjuus Läti telekanalile LNT, et Leedu uue tuumajaama ehitus võib aega võtta vähemalt 10 aastat.

Voliniku sõnul tuleb uue tuumajaama ehitamisel palju ära teha - vastu tuleb võtta poliitilisi otsuseid, leida tuleb investorid, arvesse tuleb võtta mõjud keskkonnale. "Kui projekt käivitub sujuvalt, läheb vähemalt kümme aastat, enne kui elektrienergia jõuab tarbijateni," ütles Piebalgs.

Piebalgs lisas, et investorite leidmine võib olla komplitseeritud, sest hinnata tuleb ka seda, kas Balti riikides on palju tarbijaid, kes on valmis uue tuumajaama energiat ostma, sest see on kallim, kui praegu Ignalinast ostetav energia. Lisaks võivad investorid seada oma tingimusi.

Voliniku sõnul ei peaks Balti riigid praegu arutama riikide osaluse üle projektis. "See on nagu karunaha jagamine enne, kui karu on maha lastud," märkis ta.

Küsimusele, kui põhjendatud on inimeste mure tuumajaama kõrval elamise turvalisuse üle vastas Piebalgs, et see ei ole probleem, sest tänapäeva tehnoloogia on väga arenenud. "On kaks peamist aspekti - väga tugev kontroll turvalisusenõuete üle ja kuhu panna radioaktiivsed jäätmed, sest need tuleb kuhugi ladestada," rääkis Piebalgs.

Kolme Balti riigi energiafirmad - Lietuvos Energija, Latvenergo ja Eesti Energia - allkirjastasid memorandumi, et alustada Leetu uue tuumajaama ehitamise ettevalmistusi. Leedu ja Poola on omakorda sõlminud kokkuleppe, mille kohaselt osaleb projektis ka Poola.

Algsete arvutuste kohaselt läheb 3300-megavatise tuumajaama ehitus maksma 7,1 miljardit eurot. Uus tuumajaam peaks valmima 2015. aastaks.