Valgustite uus põlvkond pressib peale

Oma Maja

Äripäev 02.04.2007
Teet Reier
Teet.Reier@aripaev.ee

Juba praegu on võimalik LED-tehnoloogiat kasutades saavutada valgustuses põnevaid lahendusi. Kuna toode areneb kiiresti, laienevad ka võimalused pidevalt.

Näiteks sobivad LED-valgustid hästi mööblisse. Lampide mõõdud on väikesed ja lampe endid väga lihtne paigaldada. Kõigele lisaks veel üks suur eelis: nad ei kuumene ega tooda UV-kiirgust.

Peale selle, et LEDist on saanud eluruumide, büroode ja üldkasutatavate hoonete valgustamise element, kasutatakse neid näiteks ka taskulampides, valgusfoorides ja isegi autolaternates.

"Arendustöö jätkub pidevalt ja igal aastal tuleb turule uusi, endisest efektiivsemaid ja mitmekesisemaid variante," räägib OÜ Sinatle tegevdirektor Pauli Suominen. See Eestis tegutsev firma on spetsialiseerunud LED-lahenduste impordile, testimisele ja turundusele.

Välitingimustes on LED-tuledega võimalik välja võluda täiesti uut tüüpi valgusefekte. Saunas saab realiseerida hubase ja sisustuse ilu rõhutava valgustuse isegi hiljem paigaldatuna.

Võib paigaldada ise

"Meie valikus on rohkesti kodulahendusi: köögist elutoani, magamistubadesse ning pesemisruumidesse, samuti terrassile ja õuealale. Tänu headele omadustele sobivad LED-valgustuslahendused eriti hästi ka autodesse ja paatidesse," loetleb Suominen.

Mitmesuguste valgustatavate objektide jaoks planeeritud, kergesti paigaldatavad valgustikomplektid sisaldavad 6-30 LEDi. Põhikomplekti kuuluvad ka ühendusjuhtmed, paigaldustarvikud ja muundur. Süsteemi võib laiendada, lisades võimsama muunduri. Fantaasia ja loovuse abil võib LEDidega saada fantastilisi valgustuse terviklahendusi.

LED-valgustite paigaldamine on lihtne. Madala 12V pingega töötavate valguskomplektide paigaldamisega saab hakkama igaüks. LEDid sobivad hästi ka akudel töötavatesse süsteemidesse.

Valgust ja meeleolu

Valgustus mõjutab märkimisväärselt ruumide hubasust ja õdusust. Õnnestunud valgustus eeldab, et iga ruumi jaoks leitakse ja valitakse õiged lahendused. Tänu LEDile on need võimalused väga palju avardunud.

Valgustusega luuakse koju soovitud meeleolu suhteliselt väikese vaevaga. Ühel juhul piisab vaid üldvalgustusest. Teinekord vajatakse täpselt suunatud kohtvalgustust.

Võib kasutada kogu eramus

"Sageli sobib heale üldvalgustusele vastukaaluks sume meeleolu loov valgustus. Planeerimisel vajab nii korteriomanik kui ka sisekujundaja üksikasjalikku ja kõigekülgset infot, milliseid võimalusi ja variante on üldse olemas ning saada," tuletab Suominen meelde. "Olukord muutub kogu aeg, sest uusi ja huvitavaid tooteid saabub kaupluste riiulitele pidevalt."

Majaomanik Art Soonets valis LED-valgustid oma koju eelkõige uudse tehnoloogia ja väikese elektritarbe pärast.

"Algul plaanisin LED-valgustitega lahendada kogu maja valgustuse, aga arvutused näitasid, et selle mõtte teostamine oleks läinud väga kalliks. Nii jäidki sõelale sauna-, pesuruumi- ja trepivalgustuse lahendamine LEDi abil," lisab ta.

Soonetsi sõnul on üheks võimaluseks LED-valgustite puhul kulusid kärpida paigutada kohtvalgustite pesadesse LED-pirnid, mida on üksikult müüa ja mille hind algab saja viiekümnest kroonist. "LED-valgustuses saab valida külmemaid ja soojemaid toone. Kui tavavalgus on hajuv, siis LED on rohkem ühte punkti suunatud. Hea oleks, kui näiteks müüja juures saaks reaalselt ka erinevaid võimalusi võrrelda," selgitab Soonets.

Ta arvab, et LED-valgustite hinnatase peaks hakkama lähiaastatel alanema. "Sellel valgustusliigil on suur tulevik. Eriti peaks selles suunas vaatama suurte kontorihoonete omanikud, kus valgustus peab pidevalt põlema, on ju LEDi voolutarve võrreldes kas või säästupirniga olematu. Lisaks näiteks suured võimalused aiavalgustuse kujundamisel."

Miks just LED-valgustus?

  • lihtne ja kiire paigaldada, seda võib teha kas või ise
  • pika kasutusajaga (asendusvahemik isegi üle 100 000 töötunni)
  • ei kuumene - ohutu
  • mehaaniliselt vastupidav
  • võib varieerida värve, suurust ja valgustugevust
  • väike - võtab vähe ruumi
  • valgust võib tumendada ja juhtida
  • energiasäästlik
  • sobib hästi päikesepatareide ja tuulegeneraatoriga energiat tootvasse keskkonda
  • lahendused nii siseruumide kui ka terrasside ja välisvalgustuse jaoks

Mida peaks LED-lampidest teadma?

LED on lühend ingliskeelsest väljendist Light Emitting Diode, eesti keeles "valgust kiirgav diood".

LEDi ehk hõõgdioodi tööpõhimõte on suhteliselt lihtne. Elekter juhitakse nööpnõelapeasuurusesse mikrokiipi. See hakkab hõõguma ja toodab valgust.

LED oli esialgu laiemalt tuntud eelkõige värvilise märgu- ja taustvalgusena. Sihipärase tootearenduse tulemusena on saavutatud harjumuspärane valge valgus. See on olnud eelduseks LEDi kasutamisele koduvalgustuses.

LED-tehnoloogiast on saatnud väljakutse kõigile teistele valgustitele. Ennustuste kohaselt võtab LED juhtiva positsiooni ka kodude valgustamises.

Hinnaklassid

LED-pirnid (valgusallikad) 1W, ehk mis sobivad halogeenivalgustitesse halogeenpirnide asemele, valgusviljakus on küll tunduvalt väiksem, kuid kohtvalgustina sobivad.
Hinnad alates 154 kroonist.

Kui eelnevalt on LED-valgus neis pirnides olnud külm valge, siis praegu pakutakse ka sooja valget valgust.
Hinnad umbes 215 krooni.

LedLite'i (sauna LEDid), komplektid alates 1595 kroonist.

Valmis valgustite, näiteks CLS Omit 3 x 1W hinnad algavad 1080 kroonist.

Tähistaevakomplekt, mis sisaldab 155 kiudu ja LED-projektorit ning katab neli kuni viis ruutmeetrit laepinda maksab 2790 krooni.

Hinnad toodud ilma käibemaksuta.