Pärnus on kallis elamu- ja põllumaa ning odav metsamaa


BNS 27.02.2007

Elamumaa minimaalne hind on Eesti kõrgeim Pärnu linnas, maakonnas on Eesti kalleim põllumaa ent metsamaad saab osta odavalt, kirjutab kohalik leht Pärnu Postimees notaritelt laekunud andmetele viidates.

Pärnumaal sõlmiti mullu viimases kvartalis 1436 kinnisvaratehingut kokku 1,4 miljardi krooni eest. Hoonestamata elamumaid müüdi viimases kvartalis Pärnumaal 154 korral, neist vaid seitse Pärnus.

Pärnus müüdud hooneta elamumaa keskmiseks hinnaks oli 823 krooni ruutmeetri eest, kusjuures minimaalne elamumaa ruutmeetri hind oli 162 krooni, mis on kõrgeim üle Eesti.

"Need numbrid näitavad ilmekalt, et Pärnus napib elamukrunte," selgitas kinnisvarabüroo LVM juhatuse liige Ingmar Saksing. "Seetõttu ongi Pärnu elamumaade hind kõrge ja inimesed eelistavad osta odavamaid krunte Pärnu rõngasvaldades."

Pärnus müüdud elamumaa kõrgeim ruutmeetri hind oli 3035 krooni. Sellise hinnaga sai müüdud ilmselt krunt rannarajoonis, kus pakkumisi väga vähe ja tehinguid sõlmitakse harva.

"Tuhanderuutmeetrine maatükk võib seal tõesti maksta üle kolme miljoni krooni," sõnas Saksing.

Kortereid läks Pärnus müügiks 325 ja nende ruutmeetri keskmine hind oli 18.553 krooni. Minimaalne ruutmeetri hind, mille eest eelmise aasta lõpus Pärnus korter osteti, oli 1046 ja maksimaalne 49.213 krooni.

Saksingu väitel ei saa Pärnus 1046-kroonise ruutmeetri hinnaga osta korterit, milles võiks elada. Tegu võib olla põlenud või täielikult amortiseerunud majaga.

Maksimaalset, ligi 50.000-kroonist korteri ruutmeetri hinda pidas Saksing aga reaalseks. Ta pakkus, et lähikuud toovad veelgi kõrgema ruutmeetri hinnaga tehinguid. Kõige suuremat nõudlust prognoosis Saksing jätkuvalt pärast 2000. aastat ehitatud korterite järele.

Väga nõutud on maakonnas korterid, mis asuvad Pärnust kuni 15-20 kilomeetri raadiuses.

Põllumaid müüdi eelmise aasta viimases kvartalis 23 korral, nende keskmine pindala oli 26 hektarit ja keskmine hind 16.000 krooni hektari eest.

Kõige odavama põllumaa hektari eest käidi välja 1574 krooni, kalleim hektar maksis 29.999 krooni. Eesti kalleim põllumaa maksis mullu viimases kvartalis hektari kohta vaid krooni võrra rohkem. Muu Eestiga võrreldes oli põllumaaga kauplemine Pärnumaal väga agar.

Metsamüügitehinguid sõlmiti notarite juures 38 korral. Keskmine müüdava metsatüki suurus oli kümme hektarit. Metsahektari keskmine hind oli 18.000 krooni, odavaim 1393 ja kalleim 61 607.

Pärnumaal müüdud metsa maksimaalne hind on muude maakondade tipphindadega võrreldes tagaotsas, märkis Pärnu Postimees.