Küla kaevanduste haardes


Pressiteade 27.02.2007

Teisipäeval, 27. veebr. kell 15 korraldavad Raplamaa Kohila valla Angerja-Pahkla küla eestseisus ja kohalik haridusselts Kohila vallamaja (Kohila, Vabaduse 1) juures piketi, protestimaks keset küla rajatava Pahkla kruusakarjääri vastu.

Elanikke pahandab eelkõige see, et Raplamaa Keskkonnateenistus on andmas tulundusühingule Šeiker 10 aastaks luba seal kruusa kaevandada, ilma et keegi oleks kohalikelt arvamust küsinud.Vallavolikogu otsustab asja oma istungil 27. veebruaril.

Vallajuhid on elanikke veennud karjääriga nõus olema, pakkudes "vastukaubaks" 300-400 meetrit mustkattega külavaheteed, mille kaevandaja aasta jooksul peab ehitama. Vallavanem Hillar Kalmeti sõnul vajavad kruusa eelkõige vallateed ja paremat kruusaleiukohta vallas ei ole.

Elanikke teeb ettevaatlikuks asjaolu, et uuringute kohaselt on 7,17 hektari suuruses karjääris ainult 99 000 m3 kruusa, millest igal aastal kaevandatakse 10 000 m3. Samas algab mõne meetri sügavuselt paekiht. Kas suudavad nad edaspidi vastu seista palju mürarohkemale paekaevandusele? Samal ajal, kui külasse kavandatakse uut kruusakarjääri, on välja antud uuringuluba ka külas oleva Alesti kruusakarjääri laiendamiseks.

Külakoosolekul panid elanikud kirja kindlad nõudmised, eelkõige tuleb teha keskkonnauuringute mõju hindamine, mille vastu on aga nii vald kui Šeiker. Keskkonnamõjude uurimine peaks hõlmama lisaks talude kaevudele ka kogu elukeskkonna võimalikke muutusi. Angerja-Pahkla arengukavas on sihiks võetud rajada loodussõbralik keskkond ja arendada turismi, müra- ja tolmurikas kaevandamine võib neid eesmärke pärssida. Ohuks on seegi, et karjääri tee, millel hakkavad sõitma rasked veokid, kulgeb Eesti Olümpiakomitee abil rajatud lastemänguväljaku juurest läbi.

Külaelanikud andsid kruusakarjääri vastu enam kui 100 allkirja. Teiselt poolt pitsitab küla Merko Kaevanduste plaan rajada Kohila, Kiili, Saku ja Kose valla piiridele paekaevandusi. Tegemist on karstialaga, kus on palju looduskaitseobjekte. Sellegi plaaniga pole Angerja-Pahkla haridusselts ja külarahvas nõus.