Büroohooned ehitatakse südalinna asemel äärelinna magalaaladele


Äripäev 26.02.2007

Kui eelmistel aastatel oli juba märgata tendentsi, et uusi büroopindu ehitatakse rohkem väljapoole Tallinna kesklinna, siis tänavu asuvad arendatavatest projektidest 90% väljaspool südalinna.

Arendustegevuse nihkumine äärelinna poole on tingitud mitte ainult vaba ehitusmaa puudusest Tallinna südalinnas.

Kui aastatel 1999-2000 koosnes büroopindade kinnisvaraturg peamiselt professionaalsetest ja institutsionaalsetest kontorihoonetest, siis praegusel ajal on büroopindade turul välja kujunenud ka teised kontoripindade turukategooriad ja nõudlus nende järele kasvab.

Senised suurte ettevõtete, pankade institutsioonide poolt vallutatud kontoripinnad hakkavad jääma muude büroode pindade varju.

Paljuski on siin põhjuseks Eesti riigi kiire ja majandusareng ning soodsast majanduskliimast tulenev ettevõtete arvu kasv ja tegevusalade laienemine.

Üks nendest kategooriatest on nn "üldine büroohoonete turg". Sellesse gruppi kuuluvad väiksemad kontorihooned Tallinna linnaosades, mis on peamiste magistraalide ristumiskohtade ja piirkonnas asuvate müügikeskuste lähedal. Näitena võib tuua siin Ülemiste City või Sikupilli keskuse.

Ülaltoodud kategooriasse kuuluvad bürood pakuvad tavaliselt kõrgkvaliteetseid kontoripindu, väga häid parkimisvõimalusi, lihtsat liigipääsu nii era- kui ka ühistranspordiga, suhteliselt madalat üürihindade taset (võrreldes kesklinnaga).

Sellised büroopinnad on nõutud ettevõtete poolt, kelle jaoks kesklinna asukoht ei ole määrav ning esiplaanil on hind, kvaliteet, mugavus ja laienemise võimalus ilma asukoha muutuseta.

Nagu näitab viimaste aastate statistika, suureneb selliste ettevõtete arv Tallinnas pidevalt.

Lähtudes eeltoodut asjaolust, võib eeldada, et peale Ülemiste City hakkavad Tallinna kesklinna ümbrusse tekkima lähitulevikus teisedki sarnased ärilinnakud.

Üks suurima äripotentsiaaliga linnaosadest on Mustamäe: Laki, Kadaka, Akadeemia ja Tallinna Tehnikaülikooli mikrorajoonide ümbrus. Seal laiuvad äri- ja tootmisfunktsioonidega arengualad ahvatlevad endiselt ettevõtjaid.

Viimastel aastatel on Mustamäe teede infrastruktuuri korrastamine ja uute teede ehitamine parandanud nii rajooni siselogistilist olukorda kui ka sidet teiste Tallinna linnaosadega.

Mustamäe on ühistranspordi kättesaadavuselt üks paremini varustatud linnaosi Tallinnas.

Olemasolevate trolli- ja busside marsruudid kindlustavad ühenduse Mustamäe linnaosast kõikidesse Tallinna piirkondadesse. Teisalt on lihtsustatud ka liikumine rajooni piirides.

Hea liigipääs võimaldab uute töökohtade loomist, mis on eelis mitte ainul kohalike töötajate jaoks.

Teisalt aga on praegu kvaliteetsete büroopindade pakkumine Mustamäel veel piiratud.