Ehituse hind läheb aina soolasemaks


Äripäev 21.02.2007

Ehitusmaterjalide müügiasjatundjad ennustava jätkuvat hinnatõusu ning hoiatavad ka venima kippuvate tarneaegade eest.

"Kui eelmisel aastal tõusid hinnad 10-14%, siis sel aastal prognoosime hinnatõusu kuni suveni 10-12% ja seejärel tuleb veel umbes viieprotsendiline tõus," lubas ASi Decora müügijuht Enno Tubli.

Ka ASi K-Rautakesko ostudirektor Taavo Tiits kinnitas Äripäevale, et üldehitusmaterjalide hinnad tõusid eelmisel aastal olenevalt materjalist 5 kuni 20% ning sama suurt tõusu on oodata ka sel aastal. Hinnad ei muutu kohe aasta alguses, vaid eri tootjatel eri ajal, märgib Tiits.

"Kuna nõudlus ületab pakkumise ja tehased ei suuda piisavalt toota, tuleb paljusid ehitusmaterjale pikalt ette tellida ja ka siis ei jõua need alati lubatud tähtajaks kohale," lisas ASi Decora juht Andrus Allik. "Kauba kohaletoomine ei veni, lihtsalt tarned venivad." Vahel hilineb Alliku teatel ummikute tõttu ka tellitud transport.

Ka Tiits tõdes, et mõne üldehitusmaterjali tarneajad on paar nädalat pikemad kui mõne aasta eest. "Kuid see puudutab eelkõige ettetellitavaid ja eritellimusel valmistatavaid tooteid, laokaupade ja standardtoodete osas on olukord parem." Enno Tubli sõnul on kõige pikemad tarned ehitusplokkidele, mille ooteaeg on kuni 2 kuud. Kehvad lood on ka puitlaastplaadiga, mille tarneaugud on kohati kuni 3 nädalat.

"Mida toob lähenev kevad ja suvine hooaeg, on raske ette arvata, aga olulist paranemist kindlasti ei tule," sõnas Allik. "Arvan, et nõudlus suureneb veelgi. Fiboplokitehas püüab lahendada olukorda jagamisega, lähtudes põhimõttest "kõigile natukene", " sõnas Tubli. "Alles 2009. aastal jõuavad paljude toodete tootmisvõimsused nõudlusele järele," lisab Allik.