Tallinn aitab Poska maja taastada


Pressiteade 20.02.2007

Tallinna linnavalitsuse korraldusega kiidetakse heaks sihtasutuse Jaan Poska Mälestusfond ja Tallinna linna vahel sõlmitava heade kavatsuste kokkuleppe projekt ja ühtlasi volitatakse linnapea Jüri Ratast kokkuleppele alla kirjutama.

Tallinna linn ja sihtasutus Jaan Poska Mäletusfond teevad koostööd J. Poska tn 8 kinnistul restaureeritava Jaan Poska Maja maja töölerakendamisel, Jaan Poska mälestuse jäädvustamisel ja memoriaaltoa töö korraldamisel.

Tallinna linnapea Jüri Ratas märkis, et Eesti Vabariik tähistab selle nädala lõpus oma 89. sünnipäeva, mil mõtleme ka rohkem oma riigile ja meie ajaloole. "Oluline on meeles pidada ja tunnustada neid inimesi, kes on olnud selle riigi sünni juures," ütles Ratas. "Homsel linnavalitsuse istungil soovime heaks kiita kokkuleppe Jaan Poska Mälestusfondiga, mille allkirjastame tuleval esmaspäeval kell 12.00 renoveeritavas Poska majas."

Kokkuleppe eesmärgiks on sätestada koostöö üldpõhimõtted, mis on aluseks ühiste huvide kindlaksmääramisel ja ühistegevuste kavandamisel. Eesmärgist tulenevalt kaasatakse Jaan Poska Mälestusfond koostööprojektide teostamisse, mis aitavad kaasa koolinoorte ajalooteadlikkuse tõstmisele ja linna ajalooliste suurkujude mälestuse jäädvustamisele.

Tallinna linna poolsete restaureerimise ja ekspositsiooni teostamisega kaasnevate kohustuste täitmiseks on Tallinna Kultuuriväärtuste Ameti 2007. aasta investeeringute eelarves Jaan Poska Maja renoveerimiseks ja sisustamiseks 15,5 miljonit krooni.

Aadressil Poska tn 8 asuv aastaid tühjalt seisnud koloniaalstiilis puitvilla on ehitatud 19. sajandil. Majas elas aastatel 1908-1920 nimekas Eesti poliitik, Tallinna volikogu esimene eestlasest esimees ja teine eestlasest Tallinna linnapea, Eesti Vabariigi välisminister ja Tartu rahu läbirääkimisdelegatsiooni juht Jaan Poska. Jaan Poska sündis 24. jaanuaril 1866 ja suri 7. märtsil 1920. Aastatel 1913-1917 oli Jaan Poska Tallinna linnapea.