Tallinna linn hakkab Põhjaväila teelt maid ostma


BNS 19.02.2007

Tallinna linn hakkab Põhjaväila ehitusele ette jäävaid maid ostma - väila rajamiseks tuleb lammutada maja, üheksa laohoonet ja Statoili bensiinijaam, kirjutab Eesti Päevaleht.

Linn soovib Russalka ristmikust Ahtri tänavani ulatuva Põhjaväila ehitusele ettejäävate maade omanikega kokkuleppele jõuda aasta lõpuks, et saaks järgmisel aastal tööd alustada.

"Seoses Russalkast Ahtri tänavani ulatuva tee-ehitusega seisab linnal ees 16 maaküsimuse lahendamine, kus on vaja maja- ja maaomanikega kokku leppida," ütles ajalehele Tallinna maa-ameti juhataja asetäitja Alo Brandt. "Eesmärk on selline, et aasta lõpuks jõuame nendega vähemalt kokkuleppele, siis jäävad veel juriidilised toimingud, mis pole ehituse algusele takistuseks."

Tee rajamiseks tuleb lammutada üks Kaitseliidu Tallinna malevale kuuluv hoone, üheksa Petrooleumi ja Uus-Sadama tänava vahele jäävat Tallinna Sadama laohoonet ja Lootsi tänava äärne Statoili bensiinijaam.

"Statoiliga saavutasime kokkuleppe, et nad saavad kõrvalasuvale Jõe ja Tuukri tänava nurgale soetatud kinnistule uue tankla ehitada. Samas soovivad kütusemüüjad linnale mineva maatüki hüvitamist, milleks on hindamistööd juba tellitud," ütles Brandt. Tema sõnul pole keegi tee-ehitusele ette jäävat maad spekuleerimise eesmärgil kokku ostnud ja eeldatavasti kõik probleemid lahenevad.

Käesoleva aasta linnaeelarvest on maa-ametile eraldatud 40-50 miljonit krooni, kuid kuna hindamised alles käivad, ei saa konkreetsete maatükkide maksumusest veel rääkida.

Brandt märkis, et Kadrioru pargi servas praeguse kaldakindlustuse osas lõikab uus tee merre, kuid Eestis on merepõhja ehitamine veel õiguslikult reguleerimata.

Kommunaalameti juhataja Ain Valdmanni sõnul on linnal Põhjaväila ehituse alustamiseks vahendid olemas ning kui riik otsustab finantseerimisel euroliidu fondide toel kaasa lüüa, võiks alustada 2008. aastal. Projekt valmib aprilli alguseks ja seni on läbirääkimised kulgenud positiivselt.

Põhjaväilaga seotud tööde maksumusest ei soovinud Valdmann täpsemalt rääkida, kuna riigihanked on alles ees ja ehitushinnad kallinevad pidevalt. "Kindlasti on tegu miljardiprojektiga," lausus ta.