Ekspertnõukogu ei nõustunud Sakala keskuse uue lahendusega


BNS 16.02.2007

Muinsuskaitseameti juures tegutsev arhitektuurimälestiste ekspertnõukogu ei nõustunud AS Uus Sakala pakutud keskuse ümberehituse uue projektiga, kuna hoonele on tegemata ekspertiis.

Ekspertnõukogu juhtiv Eesti kunstiakadeemia professor Krista Kodres ütles BNS-ile, et ekspertiis peab välja selgitama selle, mida Sakala keskuse hoonest säilitama peaks.

"Praegu pandi arhitekt lihtsalt tööle, selgitamata välja, mis keskuse praegusest hoonest säilitamist väärib," lausus Kodres.

Arhitektuurimälestiste ekspertnõukogu otsustas neljapäeval, et enne keskuse ümberehituse uue projekti koostamist tuleb teha ekspertiis.

"Samuti peab nõukogu vajalikuks, et Sakala keskuse uuele hoonele tuleks korraldada arhitektuurikonkurss, kuna praegune lahendus ei ole keskuse asukohale piisavalt väärikas," lausus Kodres.

AS Uus Sakala esitas sellel nädalal Tallinna kultuuriväärtuste ametile ja muinsuskaitseametile Sakala kultuurikeskuse projekti arenduse, mis säilitab praeguse maja torni ning Rävala puiestee poolse fassaadi.

Projekti arendus võtab Uus Sakala teate kohaselt arvesse kõiki ekspertide soovitusi ja säilitab väärtusliku osa olemasolevast hoonest.

Uus Sakala, muinsuskaitseameti ja Tallinna kultuuriväärtuste ameti jaanuari alguses sõlmitud kirjaliku kokkuleppe kohaselt peab arendaja säilitama või taastama hoone fuajee- ja vestibüülikompleksi interjöörid, sealhulgas ka lühtrid, vitraažid ja saali uksed.

Uude Sakala keskusesse on plaanis ehitada ligikaudu 17.000 ruutmeetrit kultuurifunktsioonidega pindasid. Kavas on rajada kultuuri-, konverentsi- ja vabaajakeskus koos 1800-kohalise multifunktsionaalse saali, kobarkino, väärtfilmikeskuse, kunstigalerii, džässiklubi, tantsustuudio, kohvikute ja palju muuga.

Veel mõne kuu eest plaanis AS Uus Sakala Sakala keskuse hoone täielikult lammutada, ent see plaan sai avalikkuses terava kriitika osaliseks ja ajendas mitmesuguseid väljastumisi.