Koidula piirijaama ehitustööd algavad juba tänavu


Pressiteade 15.02.2007

Tänasel kabinetinõupidamisel otsustas valitsus rahastada Koidula piirijaama ehitust Riigi Kinnisvara AS, Eesti Raudtee ja riigieelarve vahendeid kasutades. Nii saab piirijaama valmimist mitme aasta võrra kiirendada, võrreldes varem kavandatuga. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt esitatud finantseerimise kavale andis valitsuskabinet täna põhimõttelise heakskiidu.

Valitsuse otsus lubab alustada raudteepiirijaama ehitusega juba tänavu ning lõpetada see 2010. aastal.

"Lõuna-Eesti rahva jaoks on see suur võit," nentis majandus- ja kommunikatsiooniminister Edgar Savisaar. "Koidula piirijaam tähendab, et enam ei pea ohtlikud veosed seisma tollitoiminguid oodates Tartu linnas ja sealsed sada tuhat elanikku võivad ennast tublisti turvalisemalt tunda." Kaugeltki tähtsusetu pole ministri sõnutsi ka see, et tänu Koidula piirijaamale saab lõpuks taastada korraliku reisirongiliikluse Kagu-Eestis ning raudteeühendused Läti ja Venemaaga.

Piirijaam läheb maksma orienteeruvalt 950 miljonit krooni. Ehituse rahastavad laenude abil Riigi Kinnisvara AS ja Eesti Raudtee selliselt, et laenukulud teenitakse tagasi raudtee infrastruktuuri kasutustasudest. Riigieelarve vahendeid kasutatakse piirivalve, tolli- ja veterinaarteenistuse hoonete ehitamiseks ning juurdepääsuteede rajamiseks.

2003. aastal taotles toona enamikus eraomanikele kuulunud Eesti Raudtee Koidula piirijaama ehitamiseks Euroopa Liidu abiraha. Euroopa Komisjon soovitas aga 2006. aasta märtsis abitaotlus tagasi võtta, tuues peamiseks põhjuseks Eesti Raudtee kuulumise eraomanikule, ebakindluse tulevaste omanike suhtes ja sellest tuleneva läbipaistmatuse jaama ehituse korraldamisel.