Kinnisvarafirma juht: kinnisvarakriis on juba käes


BNS 15.02.2007

Eesti kapitalil põhineva investeerimisfirma Eastern Europe Real Estate Investment Trust (EEREIT) juhi Ain Kivisaare hinnangul kinnisvarakrahhi ei tule, sest kinnisvarakriis on juba käes, kirjutab ajaleht Äripäev.

"Kriis on käes, kuna uusi projekte ei alustata, samas turunõudlus kasvab jätkuvalt, inimesed vajavad uusi elupindu. Arendajad ei saa uusi projekte alustada, kuna pangad ei finantseeri neid ja planeeringud on toppama jäänud, ehitus on liiga kalliks läinud ja ehitusvõimusest jääb puudu," ütles Kivisaar.

Kivisaar märkis, et tänaseks on tekkinud olukord, kus vahe kinnisvarainvesteeringutelt ja laenuintressidel on kuskil ühe protsendi juures, mis on investorid eemale peletanud.

Kohalikud investorid on Kivisaare sõnul lõpetanud uute projektide ostmise, samas kui madalama tootlusootusega välisinvestoritele ja kinnisvarafondidele pakuvad huvi suuremad portfellid, märgib ajaleht.

Tema hinnangul kasvab edaspidi kinnisvarafondide mõju, tänavu ostavad nad rohkem kui poole Baltikumi kassavoo projektidest. "Tänaste kvaliteetsete rahavoogude omanike likviidsus paraneb, ebakvaliteetsete oma langeb veelgi."

Kivisaare sõnul iseloomustas 2005. aastat ostjate domineerimiine ja tootluste ootuspärane alanemine. Mullusteks märksõnadeks oli ostjate domineerimine ja intressitaseme oodatust kiirem tõus ning tänavu peaks nõudlus stabiliseeruma ja tulususe edasine liikumise suund sõltuma intressitasemest.

EEREIT on 2005. aastal AS Gild Financial Advisory Services ja OÜ UUS MAA Kinnisvaragrupi asutatud kinnisvarafirma, mis tegeleb investeeringute tegemisega Baltikumis ja Ida-Euroopa riikides.