Kirkilas kutsuks Eestit ühinema Leedu-Poola energiasillaga


BNS 13.02.2007

Leedu peaministri Gediminas Kirkilase sõnul peaksid Leedu ja Poola kutsuma Eestit ühinema Leedu-Poola elektriühenduse projektiga.

"Ma usun, et Poola ja Leedu peaksid kutsuma Eestit ühinema energiasilla ehitamisega Leedu ja Poola vahel, nagu Eesti kutsus meid ühinema Estlinki Eesti-Soome elektriühenduse ehitamisel," ütles Kirkilas Leedu rahvuslikule raadiole teisipäeval.

Poola ja Leedu elektrivõrkude ühendus peaks valmima 2011. aastal esialgsetel hinnangutel maksumusega 304 miljonit eurot.

Elektrivõrkude ühendamine tagaks Baltimaadele parema juurdepääsu Euroopa Liidu elektriturule ja suurendaks energiasõltumatust Venemaast.

Leedu peaminister viibib kolmapäeval Eestis, kus takülastab muu hulgas Eesti Energiat ja arutab ettevõtte juhatuse esimehe Sandor Liivega regiooni energeetika arengut ning naaberriikide ühisprojekte.

Samuti kohtub Kirkilas kolmapäeval president Toomas Hendrik Ilvesega ja peaminister Andrus Ansipiga.

Kirkilas on korduvalt väljendanud tugevat toetust plaanile kaasata Poola praegu kolme Balti energiafirma koostöös ettevalmistatavasse uue tuumajaama ehitusprojekti.

Balti energiafirmad on moodustanud töögrupi, et kaaluda Poola energiaettevõtte Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA kaasamise võimalusi.

Kui energiafirmad peavad Poola firma kaasamist otstarbekaks, tuleb teema viia arutamiseks ka riikide valitsustesse, on Liive varem öelnud.