Termotuumajaama rajamine tõstab Silmeti kasumlikkust


BNS 13.02.2007

Tehispäikeseks nimetatud maailma esimese termotuumajaama rajamine on kergitanud ligi 15 protsenti nioobiumi hinda, mis omakorda kasvatab Silmeti kasumlikkust, kirjutab Äripäev.

"Me näeme, et hind tõuseb järgmisel ja ülejärgmisel aastal veel," ütles haruldaste- ja muldmetallide tootja Silmeti juht Tõnu Vetik. Tema sõnul on oodata, et kui termotuumajaama hakatakse ehitama, siis ületab metallilise nioobiumi nõudlus pakkumise.

Vetiku sõnul on nioobiumi hind praegu võrreldav nikli hinnaga, mille tonn maksab umbes 30.000 eurot ehk 450 000 krooni. Vetiku sõnul langes 2002.-2003. aasta maailma majandussurutises nioobiumi hind umbes 25 protsenti, kuid on nüüdseks peaaegu endisele tasemele tõusnud.

Haruldased metallid nioobium ja tantaal moodustavad natuke üle poole Silmeti toodangust. "Hinnatõus on ettevõttele kasulik, aga ettevõtete põhimured puudutavad ka meid. Töötajate palgad ja energeetika läheb kallimaks," ütles Vetik.

Mullu oli Silmeti käive veidi alla 500 miljoni krooni. Kasum jäi 1 ja 10 miljoni krooni vahele. Aasta varem teenis ettevõte 8,6 miljonit krooni kasumit.

Maailma esimene termotuumajaam ehk tehistäht Maa peal peaks valmima 2016. aastaks Lõuna-Prantsusmaal Cadarache'is.

Ülemöödunud aastal kokkulepitud 35 aasta pikkuses ja hinnanguliselt kuni 10 miljardit eurot maksvas projektis osalevad Euroopa Liit, USA, Jaapan, Hiina, Venemaa ja Lõuna-Korea. Tegemist on kalleima rahvusvahelise teadusprojektiga peale rajamisel oleva rahvusvahelise kosmosejaama.