Tallinlased protesteerivad kavandatava noortekodu vastu


BNS 08.02.2007

Tallinnas Pelgulinnas asuv Peeteli kogudus tahab kirikuhoovi senise autoparkla kohale ehitada kolmekorruselise noortekodu, mille vastu ümberkaudsed elanikud on esitanud linnavalitsusele pool tuhat allkirja, kirjutab Postimees.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Peeteli kogudus soovib noortekodu rajada oma Preesi tänava kiriku taga olevale 0,4 hektari suurusele krundile. Tulevikus saaks seal elada kuni 32 probleemsetest peredest pärit last. Linnavolikogu on neljapäevasel istungil valmis kehtestama vastava detailplaneeringu.

Samas on kavandatav hoone põhjustanud elanike suurt vastuseisu. Preesi ning teiste ümberkaudsete tänavate elanikud ei pelga oma sõnul siiski lapsi, vaid rohelisse aedlinna sobimatut ning liiga suurt klaasist ja betoonist hoonet, kirjutab Postimees.

Sealse elaniku Külli Ontoni väitel on Pelgulinna Majaomanike Selts oma kahtlustele kinnituse saamiseks küsinud rajatava hoone kohta hinnangut ka Eesti Arhitektide Liidult (EAL) ning muinsuskaitse nõukogu juures tegutseva arhitektuurimälestiste ekspertnõukogu liikmetelt.

EAL-i esimees Ülar Mark on seisukohal, et kavandatav kolmekorruseline lamekatusega maja ei sobi Preesi tänava valdavalt kahekorruseliste viilkatustega väikeelamute vahele.

Kogu ümbruskonna kõrgeim rajatis on muinsuskaitsealune Peeteli kirik, mille väärtust uus hoone kindlasti kahandaks. EAL-i seisukohta toetavad ka muinsuskaitsenõukogu liikmed Mart Kalm ning Jaan Tamm, kirjutab Postimees.

Tallinna linnavalitsus ei ole seevastu pelgulinlaste väidetega nõus, sest linna kultuuriväärtuste amet on kinnitanud Preesi 5/7 detailplaneeringu. Hoone projekteerijate nägemusel seob uus lamekatusega maja hästi Peeteli kiriku Sõle tänava äärde jääva ühiselamu ja üle tänava paikneva haiglaga.

Peeteli koguduse juhatuse esimehe Mati Sinisaare sõnul on ta saanud maja projekteerinud ettevõtte Schults ja Partnerid arhitektidelt kinnituse, et plaanitava maja kõrgus on 11,5 meetrit. Hoone ümber jääb piisavalt vaba ruumi ja see ei varjaks ka ümberkaudsete elamute eest päikesevalgust.

Samas on Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuametilt Ontoni päringule laekunud vastuses kirjas, et Tallinn ei vaja juurde lastekodukohti. Samuti ei pea amet soovitavaks koondada erinevate probleemidega lapsi ühte ööpäeva ringi töötavasse noortekodusse.