PERH plaanib hoonetesse investeerida 2-3 miljardit krooni


BNS 05.02.2007

Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) plaanib investeerida Mustamäe meditsiinilinnaku hoonete rekonstrueerimisse ja laiendamisse 2-3 miljardit krooni, kompleks peaks valmima 2012. aastaks.

"Kui arvestada, et meil tuleb rekonstrueerida või ehitada umbes 100.000 ruutmeetrit pinda, siis kipub investeeringu hind 2-3 miljardi kanti ja rohkem ikka kolme miljardi poole," ütles PERH-i juhatuse esimees Tõnis Allik BNS-ile.

Alliku sõnul tuleb lisaks hoonetele investeerida veel 900 miljonit krooni sisustusse ja tehnoloogiasse, kuid seda suudab PERH rahastada omaenda tegevusest.

PERH on sõlminud investeeringute rahastamiseks Põhjamaade Investeerimispangaga 500 miljoni kroonise laenulepingu, teist samapalju loodab haigla saada vabanevate hoonete müügist ning 170 miljonit krooni on linnaku rajamiseks eraldatud eurotoetust.

"Kui vaadata investeeringute mahte ja katteallikaid, siis on meil puudu 1-2 miljardit krooni," sõnas Allik. Tema hinnangul peaks enamus investeeringurahast tulema riigi kaudu, kuid lisaraha eraldamine haiglatele eeldab poliitilist otsust.

Euroopa Liidult saab Eesti 2007.-2013. aastani 2,1 miljardit krooni, mis on ette nähtud Eesti haiglate jaoks. "Haiglate investeerimisplaane arvestades on selge, et vajadused ja olemasolevad summad on erinevates suurusjärkudes," märkis Allik.

"Need vajadused, mis jäävad katmata riigi kaudu saadavast rahast ja enda vahenditest, tuleb finantseerida laenurahaga," lisas Allik.

Esimeses etapis rajab PERH Mustamäe haigla laienduse, 28.000 ruutmeetri suuruse pinnaga X-korpuse ehitus algab tänavu mais ja peaks valmima 2008. aasta lõpus.

2008. aastal esimeses pooles plaanib PERH alustada 25.000-ruutmeetrise pinnaga palatitekorpuse ehk B-kopruse remondiga, mis peaks kestma kuni 2011. aastani.

X-korpuse valmides kolib haigla C-korpusest sinna üle olemasoleva ravikorpuse. Seejärel algab 22.000-ruutmeetrise pinnaga C-korpuses rekonstrueerimine, mille lõppedes tuuakse korpusse Hiiul asetsevad onkoloogiakeskus ja nahahaiguste keskus.

Paari aasta jooksul tahab PERH maha müüa Seewaldi psühhiaatriakliiniku krundi ning kolida kliinik Mustamäele praegu Tallinna tehnikaülikoolile (TTÜ) kuuluvasse Sütiste tee 21 hoonesse.

Hetkel on hoone pind 9000 ruutmeetrit, kuid Alliku sõnul tuleb seda laiendada 18.000 ruutmeetrini. PERH tahab sellega alustada 2008. aasta teises pooles ja valmis saada 2009. aasta lõpuks, kuid see sõltub osaliselt läbirääkimistest TTÜ-ga.

Lisaks on PERH-il vabanenud Kivimäe haigla, mille tegevused on üle toodud Mustamäele ja Hiiule. "Seewaldi ja Kivimäe müügist võiks tulla pool miljardit, ehk isegi veidi rohkem," mainis Allik.

Varasemalt on PERH-i endine juhatuse liige Toomas Vilosius hinnanud Seewaldi krundi väärtuseks umbes 300 miljonit krooni.

Osa ravi on PERH ära toonud ka Keila haiglast, kuid selle 50.000 ruutmeetri suuruse pinnaga haigla saatus on lahtine. "Kui riik ei suurenda hooldus- ja järelravi hindu ja mahte, siis ei suuda me Keilale täiemahulist sisu või tegevust välja mõelda," ütles Allik.

Hiiul asuvate haiglate osas kaalub PERH neile haiglafunktsioonide leidmist, sest perspektiivis saaks seal arendada hooldus- ja järelravi, märkis Allik.

PERH-i juhatus viib lähema seitsme aasta investeeringute prognoosi nõukogu ette 15. veebruaril.