Vana aken seatakse Tartu Raekoja platsil aukohale


Pressiteade 02.02.2007

Säästva Renoveerimise Infokeskuse Tartu Ühendus korraldab reedel, 2. veebruaril Tartu Raekoja platsil kunsti- ja teavitusürituse “Vana akna väärtus”.

Ürituse eesmärk on juhtida inimeste tähelepanu sellele, et vana puitakent ei tohi kergekäeliselt prügimäele saata, seda on võimalik lihtsa vaevaga korda teha. Huvilised saavad tutvuda akende korrastamist tutvustavate infomaterjalidega ning õppida praktilisi töövõtteid restaureerimismeistri käe all. Üritus toimub Tartu Kunstikuu raames.

Ürituse korraldaja, Säästva Renoveerimise Infokeskuse Tartu Ühenduse (SRIK Tartu) eestvedaja Kristina Kurmi sõnul juhtub praegu veel liiga sageli, et vanad, suhteliselt heas korras aknad vahetatakse välja uute, sobimatute plastikakende vastu. “Inimesed ei mõtle sellele, et vanale majale suvalise välimusega uus plastikaken ei sobi – eriti õnnetult mõjub selline aknavahetus Tartu linna miljööväärtuslikel hoonestusaladel. Ei teata ka seda, et akendevahetus on ehitustegevus, mis nõuab linnavalitsuse ehitusluba. Tegelikult on võimalik vana akna korrastamisel saada nõu ja küsida ka rahalist toetust – seda kõike me homme Raekoja platsil inimestele tutvustada tahamegi,“ selgitab Kurm.

Kell 10.00 alustatakse vanadest akendest kompositsiooni ehitamist, mis jääb Raekoja platsi kaunistama kuni kella 18.00ni. Ehitamiseks kasutatakse lammutatavatelt majadelt “päästetud” aknaraame. Säästva Renoveerimise Infokeskuse Tartu Ühenduse ehk SRIK Tartu üks eesmärkidest on tekitada Tartus ja Lõuna-Eestis vanade väärtuslike ehitusmaterjalide ja –detailide kogumise ja taaskasutusse suunamise süsteem, kuid sobivate ladustamistingimuste puudumisel pole see seni õnnestunud.

Alates kella 12.00 saab sobivate tööriistade, materjalide ja töövõtete kohta nõu küsida akende restauraatorilt Valdo Neerutilt.

Kell 14.00 tutvustab koostamisel olevat ja loodetavasti peagi kehtima hakkavat Tartu linna restaureerimistoetuste taotlemise korda Tartu LV kultuuriväärtuste teenistuse kultuuriväärtuste vanemspetsialist Reesi Soodla.

Ürituse korraldamist toetavad Muinsuskaitseamet ja AS Tartu Ehitus.

Lisateave:
Kristina Kurm
Säästva Renoveerimise Infokeskuse Tartu Ühendus juhatuse liige
tel: 53 315 313
e-post: srik_kristina@offline.ee