Salvestusküte

energiasäästu portaal

Ssalv.jpg

Unidare soojussalvesti Foto: Harju Elekter

Öösel laetakse keraamiline salvesti elektrienergiaga kuumaks, hommikul lülitub seade välja ning hakkab soojust loovutama, tehes seda terve ööpäeva vältel. Õhtul hakkavad ruumid jahtuma. Öise elektritariifi kehtima hakates lülitub seade uuesti tööle.

Salvestavat kütet on soovitatud kasutada ruumides kus viibitakse päeval, sest energia salvestamiseks kasutatakse öist odavat elektrit. Kaasaegsed soojussalvestid hoiavad ruumi temperatuuri stabiilsena kogu ööpäeva jooksul. Selliste soojussalvestite hulgas eristatakse staatilisi (vt alumine joonis), dünaamilisi (võimaldavad ruumi temperatuuri alandada ajal kui ruumis ei viibita - tunduvalt kallimad) ja kombineerituid (staatilisele salvestile on lisatud konvektorelement võimsusega kuni 1,5 kW).

Soojuse salvestamiseks on suure soojusmahutavusega keraamilised plokid (1), millede kaal on 8 kg/tk. Küttekehadeks on roostevabast terasest torukütteelemendid (2) võimsusega 856 W. Salvestuselementide isoleerimiseks väliskestast kasutatakse microtherm plaate. Väliskest on valmistatud teraslehest, kuuma õhuga kokkupuutuvad osad aga alumiiniumiga kaetud teraslehest. Salvesti laadimist juhitakse hüdraulilise termostaadiga. Seade on varustatud käsitsi tagastatava ülekoormuskaitsmega, mis suurendab tunduvalt turvalisust. Salvesti peal paremas äärel on kaks nuppu (3), milledega reguleeritakse laadimis- ja tühjendusprotsessi. Soojuse eraldumine hommikutundidel (mass on kuum) toimub läbi esimese termoisolatsiooni (4), massi jahtudes aga avaneb pikkamööda klapp (5) ja õhk hakkab tsirkuleerima läbi massis asuva kanali (6).

Salvestava kütte miinusteks on seadmete kõrge hankehind ning need vajavad 3 korda suuremat installeeritud võimsust kui tavaline elektriküte (kaasnevad lisakulud seoses peakaitsme suure amperaažiga), sest 24 tunniks vajalik soojus salvestatakse 8 tunniga.Õigesti valitud salvesti peab laetuna tagama ruumis temperatuuri +23°C välisõhu temperatuuril -21°C. Viimasest madalamal temperatuuril laeb salvesti end aga vähem kui 8 tundi.

Elektrileht, mai 2000