Põrandaküte (elekter)

energiasäästu portaal

Põrandakütte puhul on soojuse jaotumine ruumis väga hea. Põrandaküte on asendamatu niisketes ruumides, sissekäikudes, tuulekodades, kus käiakse poriste ja märgade jalanõudega.

Soojuse jaotumine ruumis on põrandaküttega üldjuhul järgmine - põrandal 24 kraadi, näo juures 22 kraadi ja üleval lae all, kus soojust kõige vähem vaja, 18 kraadi.

Põrandaküte sobib enamiku põrandakattematerjalidega ning on eriti praktiline niisketes ruumides nagu vannitoas, saunas, garaažis, tualettruumis ja esikus. Vannitoa, tualettruumi, aga samuti köögi ja esiku põrandakatteks eelistatakse tavaliselt keraamilisi plaate, mistõttu põrandaküte teeb kivipõrandast suure soojussalvesti. Seega on võimalik ka põrandaküttega akumuleerida soojust öise odava elektrienergia arvelt. Põrand peab soojakadude vältimiseks olema altpoolt hästi isoleeritud.

Osaliselt salvestav põrandaküte tasub valida ruumidesse, mille põrandakattematerjalil on suur soojustakistus, näiteks parkett või vaip.

Põrandakütte negatiivsele poolele võib kanda selle, et läbikäidavates ruumides, kus õhk vaheldub kiiresti, ei lähe ruum piisavalt soojaks. Selleks et ruumi soojana hoida, töötab põrandaküte maksimumvõimsusega. Termostaat mõõdab ruumi temperatuuri, lisab intensiivsemat kütet ja seetõttu soojeneb põrand päeva jooksul nii kuumaks, et ruumides töötamine osutub võimatuks.

Tänu põrandaküttele võib toa keskmist temperatuuri alandada kahe kraadi võrra, vähendades sellega ka küttekulusid 6-10%. Põrandapinna kõrgema temperatuuri tõttu tundub ruum mõnusalt soe, kuigi keskmine temperatuur on seal madalam. Seega võib põrandaküte oma soojuslikult optimaalse asukoha tõttu olla sama mugavusastme juures umbes 10% radiaatoriküttest energiasäästlikum.

Kui majas leidub suuri klaaspindu, tuleb ka põrandakütte valikul kaaluda akende alla radiaatorite paigaldamist, sest need vähendavad talvisel ajal klaasist õhkuvat külma.

Eelised:

  • mugav ja ohutu kasutada;
  • suur töökindlus;
  • hääletu töötamine;
  • termostaat tagab seadme kõrge efektiivsuse ja stabiilsuse ruumi kütmisel;
  • kuna asetseb põranda sees, siis ei võta ära kasulikku ruumi;
  • muudab soojaks nii põranda, kui ka ruumi.

Puudused:

  • vajab paigaldamisel suuremaid kulutusi, kui teised kütteviisid;
  • statsionaarne seade, mistõttu soojusallika asukohta pole võimalik muuta;
  • kallim teistest põhilistest elektrikütteviisidest.