Eestit kummitab uste, akende ja köögimööbli defitsiit

Äripäev 22.11.2006

Koos suurenevate sissetulekutega on Eestisse tagasi hiilinud Nõukogude ajast pärit mõiste defitsiit – võrreldes näiteks aastataguse olukorraga on uste, akende ja köögimööbli järjekorrad kasvanud vähemalt kolmandiku võrra.

Majandusanalüütikute sõnul tõuseb kaubapuudus lähiaastatel veelgi, kirjutas Postimehe lisaväljaanne Otsustaja.

Eesti suurima köögitootja AS Arens-Mööbli Tartu mnt salongi juhataja Aune Meelind tunnistas, et kui aasta aega tagasi sai nende ettevõttest tellitud köögikomplekti kätte kuu ajaga, siis nüüd tuleb soovitud sisustust oodata kuni kolm kuud. Meelindi sõnul on inimesed kõige aktiivsemad kööke tellima kaks korda aastas – praegu ehk pisut enne jõule ning jaanipäeva eel.

Kuna tellimusi on palju ja järjekorrad pikad, on töötajad Meelindi sõnul väga üle koormatud. Näiteks töötab ettevõttes üks disainer, kes suudab müüa 25-30 kööki kuus. «Disainerite koormus on meeletu,» sõnas Meelind. «Nad sooviksid igasse projekti rohkem süveneda, kuid töötame siin juba konveiermeetodil.» Keskmiselt müüb üks disainer Meelindi sõnul kuus siiski 12-15 kööki.

Hoolimata kasvavast mööblidefitsiidist pole Arens Mööbel oma toodete hindu kergitanud. Mis puudutab ehitusbuumi ja pikki järjekordi, siis avaldas Meelind arvamust, et ilmselt pole Eestis defitsiidi haripunkt veel praegu kätte jõudnud ning vähemalt aasta või pooleteise jooksul kasvab nõudlus köögimööbli järele veelgi.