Uut ja huvitavat valgustimaailmast

Oma Maja

Äripäev 06.11.2006
Teet Reier
Teet.Reier@aripaev.ee

Novembri tulekuga algab aeg, mil päikesevalgust järjest enam nappima hakkab ning üha rohkem tuleb läbi ajada selle kunstlike asendajate ehk lampidega.

Seda, milliseid uuendusi on tulemas valgustite säravasse maailma, olid Oma Maja lugejatele tänavu sügisel külastatud Pariisi, Londoni ja Verona disainimesside põhjal nõus jagama Ülle ja Ürjo Jõks firmast Hektor-Light.

London

Iga-aastast Londoni sisustusmessi Decorex peetakse alates 1978. aastast. See on disaininäitus, kus professionaalid tutvustavad uusi kvaliteetseid kollektsioone, uusi kasutatavaid materjale, uusi vorme, tehnilisi lahendusi.

Vastupidiselt Itaaliale kui disaini sünnimaale peetakse Inglismaad disaini alal konservatiivseks maaks, seetõttu esindab mess tõesti paljuski antiiksisustust, kuid samas liigub teine suund kerguse ja lihtsuse poole. Nii nagu rõivamoes paistab silma rohke dekoorsus, mustrilisus, oli ornamentikat, lille- ja loodusmustreid näha nii tapeetidel, kangastel kui ka valgustite kuplitel.

Uudse tehnoloogia kasutamist võis näha mitmel pool: laseriga oli lõigatud mustreid nii mööblielementidesse, aknakatetesse, valgustikuplitesse kui ka tapeetidesse, käeliigutusega sai reguleerida valgustite heledust. Voogavad kangad nagu siid, samet ja pits on au sees. Ka lambitrend on voogav ja naiselik, võib öelda, et eheterohke. Käsitöömeistrite hõngu on tunda toodetele maalitud mustrite lisamisega.

Tänavu jäi silma loomateema sissetoomine interjööri. Kõige lihtsamaks elemendiks olid nii tehismaterjalist kui ka ehtsad põdrasarved, mida oli lisatud nii mööblile kui valgustitele. Raske on üldistada, milline on valdav suund või trend, eelkõige paistis silma väga hea kvaliteet.

Samal ajal tutvustas teine Londoni mess "100% design" viimast sõna sisustuses ja tootearenduses üle maailma. Tänavuseks teemaks oli klassikaline valge ja must inspiratsiooniallikana, sellele oli lisatud ökosõbralikku lähenemist ja etnilist joont.

Inglased ise kirjutavad, et valgustitrendi saab vaadelda kaheti: valgustid ise ja nende loodav valgusefekt.Kõigepealt liigutakse tugevate säravate toonide juurest lihtsa ning puhta sisekujundusliku värvilahenduse poole. Tagaplaanile jäävad väga säravad materjalid nagu kullakate, tinasulam, pronks, mis asenduvad valge kipsi ja pärgamendiga.

Mess näitas, et kasvanud on huvi dramaatilise musta värvi kasutamise vastu, mis valgustite puhul jääb siiski mõnusalt läbipaistvaks. Heaks näiteks saab tuua kuulsa valgustitootja Flosi valgusti nimega Miss K. Samas tutvustas teine Itaalia tootja Fabbian oma tooteid hoopis valgest klaasist kuubikutena, varem oleme neid näinud vaid läbipaistva või lillaka alatooniga.

2007. aasta kohta võib arvata, et kasvab huvi retro ning dekoratiivsuse vastu. Valgusteid iseloomustab vähene sürrealism, kuid samas nutikas teostus. Eriti ilmekas on see just kaasajastatud lühtrite puhul. Kasutatakse innovaatilisi materjale nagu näiteks akrüül, helenduvad reflektorpaberid, plastik.

Samas rajaneb teine suund teadmisel, et kena valgusti on kasutu, kui ta ei loo õiget keskkonda. Nii mõeldakse paljuski kaasaegsete tehnoloogiliste lahenduste kasutamisele, rakendatakse kombineeritult LEDe ja fiiberoptikat, luues sellega uudsust ja olles samas energiasäästlik.

Pariis

Pariisi mess "Maison & Object" septembris näitas, et moes on lihtsus, kergus ning palju pakutakse ümarate vormidega kangaskupleid, mida ehivad lillelised ornamentidega kangad.

Uudsena mõjus trükitehnika rakendamine lambikuplitel, seda oli kasutatud nii kanga kui ka plastiku puhul. Ja nii nagu rõivamoes kohtab kihiti riideesemete kasutamist, mõjusid põnevana ka kuppel-kuplisse- või lühter-kuplisse-asetusega valgustid.

Selline lähenemine teeb ruumi kitšilikule suhtumisele, et interjööri saab kergesti muuta, vahetades valgustit kui aksessuaari ja luues pidevalt enda ümber uut meeleolu.

Minimalismi aitab tagaplaanile lükata valgustite ehtimine erinevate ripatsite, säravate kuulikeste, sulgedega. Külma kargust püüti hajutada metallosi siid- või sametkangaga, aga ka kipsi ja pärgamendiga kattes.

Verona

Ülle Jõks ja Ürjo Jõks

Itaalias oktoobris toimunud Verona sisustusmess kinnitas sama suunda sisekujunduses ja valgustite kasutamisel. Et trükised leiavad laialdast kasutamist, näitas see, kui keraamilistel plaatidel kujutati näiteks raamaturiiulit või väljavõtteid ajalehtedest.

Kalli ja luksusliku mööbli vahele olid taas sobitatud ehtelikud kristallidega valgustid. Oskuslikult oli ühendatud luksuslik stiil lihtsa ja nägusaga. Väga popid on ülekullatuna või plaatinaga kaetud valgustid.

Seda, et ajaga sammu peetakse, tõestas RGB-efekti kasutamine interjööris. Ja kõik ikka selleks, et luua meeleolukat ümbrust. Siin karges põhjamaa kliimas elades tunnetame seda vajadust enim ning valgustid ja nende oskuslik tänapäevane valik aitavad luua tasakaalu ning harmooniat.