Iru Elektrijaam plaanib rajada miljardikroonise kombijaama

BNS 16.11.2006

Eesti Energiale kuuluv Iru Elektrijaam plaanib rajada olme- ja tööstusjäätmetel töötava uue soojus- ja elektritootmise ploki, mille maksumus võib hinnanguliselt ulatuda miljardi kroonini.

Iru Elektrijaama juhataja Toomas Niinemäe ütles BNS-ile, et uue koostootmisploki elektriline võimsus oleks 15 megavatti ja soosjuvõimsus 60 megavatti. Ploki maksumus ulatuks hinnanguliselt ühe miljardi kroonini.

Elektrijaam kuulutas neljapäeval välja ka riigihanke keskkonnamõjude hindamiseks, et selgitada uue soojuse ja elektri koostootmiseploki rajamisega Iru Elektrijaama territooriumile kaasnevaid keskkonamõjusid. Niinemäe sõnul ulatub projekti koostamise maksumus üle 300.000 krooni.

Soojuse ja elektri koostootmiseks kavandatakse kütusena hakata kasutama olme- ja tööstusjäätmeid, mida on siiani peamiselt vaid ladestatud prügilatesse, jättes kasutamata suure hulga energiat ning tekitades ümbritsevale loodusele täiendavat koormust.

Uue koostootmisploki rajamine aitab kaasa suureneva tarneriskiga ja kallineva fossiilse maagaasi tarbimise vähenemisele ning aitab pidurdada soojuse hinna tõusu Tallinnas ja Maardus, teatas ettevõte.

Projekti realiseerumine aitaks samuti kaasa Tallinna, Harjumaa valdade ja teiste maakondade elanike ja ettevõtete jäätmekäitlusprobleemide lahendamisele, pidurdades samal ajal jäätmete kogumise ja käitlushindade tõusu.

Kombijaamas võetakse kasutusele parim võimalik keskkonasõbralik kütuste hoidmise ning põletamise tehnoloogia, mis on ennast tõestanud kõrge keskkonnateadlikkusega Skandinaaviamaades ning ka teistes Euroopa riikides.

OÜ Iru Elektrijaam on Eesti suurim soojuse ja elektri koostootmisjaam, milles toodetud soojusenergiat kasutavad Tallinna Kütte soojusvõrkude kaudu Tallinna Kesklinna, Lasnamäe ja Maardu elanikud ning ettevõtted.

Toodetud elektrienergia müüakse elektrisüsteemile.