Tartu ettevõtjad soovivad rajada kõrghoonete linnakut

BNS 15.11.2006

Tartu linnaametnike ja ettevõtjate nägemuses joonistub aina selgemini välja soov rajada kesklinna piirkonda Emajõe äärde pilvelõhkujate linnak, kirjutab Tarbija24.

Nii kavandab ettevõtja Juhan Kolk Atlantise ööklubi kõrvale kaht pilvelõhkujat.

Rein Kilk esitas äsja linnavalitsusele taotluse detailplaneeringu algatamiseks oma Emajõe-äärsetele Soola 5 ja Soola 7 krundile - ühele tuleks 9-korruseline ja teisele 24-korruseline hoone.

Tartu linnapea Laine Jänese hinnangul on kõrghoonete ehitamise huvilisi lisaks Kilgile teisigi C= ka Juhan Kolk ja Urmas Past tahavad rajada kõrghoone oma Atlantise kõrvale Narva maantee ja Emajõe vahele. "Me peaks vaatama tervet seda piirkonda tervikuna," ütles linnapea. "Ka 15-korruseline spaa Turusilla juures jääb samasse kompleksi. Kui vaadata Kilgi sadamaala, Tigutorni ja tulevast spaad, siis see kõik on ju üks city piirkond," lisas Jänes.

Kilgi hinnangul on juba liiga hilja arutleda selle üle, kas rajada sellesse Emajõe-äärsesse piirkonda madal- või kõrghoonestus. "Seda, kas rajada kõrghooneid, oleks pidanud küsima enne Plasku ehitamist," viitas Kilk 14-korruselisele Emajõe ärikeskusele.

Kilgi sõnul on linnaruumi kujundamise suhtes tekkinud üleüldine eelarvamus, et see on automaatselt midagi negatiivset. Samas on sellel tema kinnitusel ka arusaadav taust. "Kõik me saame aru, et Tallinna Viru keskus on ebaõnnestunud ja Tartus on jube valus kogemus uue kaubamajaga," nentis Kilk.

Tartu praegune üldplaneering lubab siiski Emajõe-äärsesse kesklinna piirkonda vaid ühe enam kui 15-korruselise hoone ehk Tigutorni ning ühe kõrghoone Turusilla kõrvale. Kaht kõrghoonet kavandav Kolk on Postimehele öelnud, et eeldab Tartu linnavalitsuselt ettevõtjate võrdset kohtlemist ka ehitiste kõrguse osas.

Linnapea Jänes ütles, et kui liikluskorralduse ja parkimise probleemid lahendada, siis võiks selles piirkonnas olla rohkem kõrghooneid. "Tartu tegelikult vajab kesklinna sellist natuke city moodi visuaali," lausus meer. "Terve see piirkond vajab arengut ja läbitöötamist kaasaegses plaanis."