Merko: Lätis on ehitaja palk kasvanud aastaga 59 protsenti

BNS 10.11.2006

Merko Ehitus kirjeldas üheksa kuu majandustulemuste teates ehitushindade tõusu Baltimaades ja märkis muu hulgas, et tööjõud on Lätis aastaga kallinenud 59 protsenti.

Eelmise aasta kolmanda kvartaliga võrreldes kallines ehitus Lätis 26,5 protsenti, Eestis 11,2 protsenti ning Leedus 10,0 protsenti, sealhulgas kallinesid tööjõukulud 20,4 protsenti Eestis ja 58,9 protsenti Lätis, teatas Merko Ehitus.

Tööjõu ja ehitusmaterjalide piiratud pakkumine ja hoogne hinnatõus jäävad Merko hinnangul suurimateks väljakutseteks ehitussektori edasisele arengule.

"Kiire kasv muudab sektori ebastabiilseks, toob kaasa määramatust ning suurendab erakorraliste kulude riski. Keskpikas perspektiivis võib ostu- ja investeerimisvõime kasvu edestav ehitusteenuse kallinemine avaldada negatiivset mõju nõudlusele ning jahutada sektori senist kasvu. Lühiajalises perspektiivis ületab nõudlus pakkumist ning ehitussektoris jätkub kasv," märkis firma.

Statistikaametite andmetel kasvas ehitusturg tänavu esimesel poolaastal võrreldes eelmise aasta kuue kuuga jooksevhindades Eestis 41,3 protsenti, Lätis 35,6 protsenti ning Leedus 31,7 protsenti. Märkimisväärse osa kasvust andis ehitushindade jätkuv kallinemine.

Merko Ehituse kontserni 2006. aasta ühksa kuu müügitulu oli 3,071 miljardit krooni ja puhaskasum 335 miljonit krooni. Kontserni müügituludest tuli Eestist 62,8, Lätist 25,6 ja Leeduss 11,6 protsenti.