Ugala teatrihoone remontimiseks on vaja 130 miljonit

Äripäev 01.11.2006

Kultuuriministeeriumi teatrinõunik Tõnu Lensment ütles, et laen on Ugala teatri remondi finantseerimiseks ainuvõimalik lahendus, sest 130 miljonit krooni pole korraga võimalik välja käia, kirjutas Sakala.

Kui veel kevadel hindas kultuuriministeeriumi teatrinõunik Tõnu Lensment Ugala renoveerimise maksumuseks 100 miljonit krooni, siis nüüdseks on ehituse hindade kasv summat peaaegu kolmandiku võrra kergitanud. "Arvestusi tehes võtame aluseks pigem suurema summa, et ei juhtuks sama mis Vene Draamateatri renoveerimisel, kus algul arvestati hoopis väiksemate kuludega," lausus Lensment. "Praegu hindame vajaminevat summat 130 miljonile kroonile. Sellist raha ei ole maksumaksja valmis korraga välja panema, ent teatrit ei saa renoveerida jupphaaval, nagu tehakse remonti kodus."

Lensment lisas, et rahasummad on praegu hinnangulised, täpsemad arvestused on võimalikud projekti valmides. "Summa võib osutuda nii suuremaks kui väiksemaks, sest Ugala teeb alles ettevalmistusi projekteerimise alustamiseks. Kindlasti võetakse arvesse kõiki vajadusi," lubas Lensment. Ta avaldas arvamust, et laenuvõtmiseni enne ületulevat aastat siiski ei jõuta.

Riigieelarve eelnõuga Ugalale laenu kustutamiseks ette nähtud 5,5 miljonit krooni on esimene käegakatsutav tõend sellest, et ühe viimase Eesti remontimata teatrihoone ajakohastamises hakatakse jutust kaugemale jõudma. Et aga projekteerimine, rääkimata ehituse riigihankest on veel ellu viimata, on tööde täpne algusaeg ja maksumus esialgu lahtised.

Lisaks renoveerimisele kavatseb Ugala ka täiesti uued ruumid ehitada. Hoone Reinu tee poolsesse tiiba planeeritakse umbes 200-kohalist saali, külalistemaja ning ladu. Eneken Triisa sõnul arvestatakse teatris praegu sellega, et remont algab 2008. aasta aprillis ning 1. novembriks 2009 peaksid kõik tööd olema lõpetatud.