5 tapeetimise nippi algajale

5_tapeetimise_nippi_algajale.jpg


Tapeedi vahetus on parim viis värskendada oma kodu. Sõltuvalt tapeedist, sobib see nii magamis- kui ka elutuppa või isegi koridori ja vannituppa.

Tapeedi vahetamine on töö, millega saab hakkama ka ilma spetsialisti abita. Tapeetimine on tehtud võimalikult lihtsaks - näiteks fliseliintapeedid on “isekleepuvad”, mistõttu ei pea tegelema tapeedipaani liimimisega. Toome teieni 5 nõuannet, mis aitavad ka algajatel tapeetimisega iseseisvalt hakkama saada. Vali tapeedid välja Kaup24 e-poest ja alusta tapeetimist!

1. Valmistu ette

Selleks, et tapeetimine ei algaks halbade üllatustega, on vaja soetada vajalikud töövahendid ja teha ära vajalikud eeltööd. Seintel olevad ebatasasused tuleb pahteldada ja lihvida. Seejärel tuleb puhastada pinnad lihvimistolmust. Lisaks on vaja betoonseinu kruntida, kuna sein võib olla poorne. Poorsesse seina imendub liim, tapeet tuleb sealt lihtsalt lahti või jääb inetult lokkima.

Seina siledust saab kontrollida valgustatud lambi abil. Selleks valgustage seina lambiga, kuna võimalikud ebatasasused tulevad esile kaldses valguses. Juhul, kui aluspind on imav, tuleks enne tapeetimist lahjendada tapeediliimi veega 25 protsenti.

Vajadusel tuleb eemaldada vana tapeet. Paberist ühekihilise tapeedi saab eemaldada sooja vee, käsna ja kaabitsa abil. Niisket tapeeti on lihtsam eemaldada. Tugeva tapeedi jaoks on vaja spetsiaalset eemaldajat. Vanale tapeedile võib paigaldada pabertapeeti, juhul kui vana tapeedipind on sile. Enne paigaldust tuleb pesta sein veega, et kõik liimist ja paberist jäänused maha tuleksid.

Lisaks tuleb valmistada tuba ette tapeetimiseks. Viige võimalusel ruumist välja mööbel või katke veekindla kilega. Kui põrand pole veekindel, tuleks see samuti katta. Tuuletõmbuse vältimiseks sulgege uksed ja aknad.

2. Vali sobiv tapeet

Õige tapeedi valimine tundub tapeetimise juures kõige olulisem protsess, kuna sellest sõltub, milline lõpptulemus visuaalselt välja näeb. Valida saab erinevate mustrite ja tapeeditüüpide vahel. Samuti on tapeetidel näiteks erinev valguskindlus.

Sõltuvalt tapeedi tüübist on töövõtted erinevad. Veluur- ja velvettapeete kasutades tuleb kanda liim otse seinale. Vinüül- ja pabertapeetide korral aga tuleb kanda liim tapeedipaanile. Tuntuim on pabertapeet, mida on lihtne eemaldada ja laseb seintel hingata. Fliseliintapeeti on paigaldada lihtne, lisaks on ta vastupidav pesemisele. Ühe seina saab muuta eriliseks ja pilkupüüdvaks fototapeedi abil.

Tapeedimustri abil on võimalik muuta ruumi visuaalset ilmet. Suured ja tihedad mustrid teevad ruumi visuaalselt väiksemaks, samas väike ja hõre laiendab ruumi mõõtmetelt. Vertikaalsed jooned teevad ruumi kõrgemaks, samal ajal toa ruumala visuaalselt vähendades. Ühevärviline tapeet on neutraalne ja toob esile interjööri.

3. Soeta vajaminev kogus

Vajalike ettevalmistustööde alla läheb ka õige koguse tapeedi ostmine. Selleks on vaja mõõta üle ruumi kõrgus ning arvutada paanide hulk. Ruutmeetrite alusel ei saa arvutada vajaminevat kogust, kui soovite mustrisammuga tapeeti, kuna tekib kadu. Üks rull on enamasti 10,50 m, millest saab neli paani. Ühe tapeedirulli laius on enamasti 53 cm.

Kulu saab arvutada järgneva valemiga: ruumi ümbermõõt x kõrgus / 5 = rullide arv.

Tapeeti soetades tuleb kindlasti vaadata infolehte. Samuti on oluline jälgida mustrisammu ja tapeedi seerianumbrit, kuna partiid võivad erineda tooni või mustrisammu poolest. Juhul, kui pole võimalik leida vajaminevas koguses sama partiinumbriga tapeedirulle, siis on targem tapeet ostmata jätta.

Tapeeti tuleks soetada igaks juhuks üks rull rohkem, kuna võib ette tulla ootamatusi. Mustrilist tapeeti tasub soetada natuke rohkem, et muster kattuks. Arvestada tuleb ka akende ja uste pinnaga.

4. Lõika välja sobivad tükid

Tapeedi lõikamine tagab sujuva liimimise. Tapeet lõigatakse paanideks, mis on tavaliselt laest 2-3 cm allapool. Paanid lõigatakse varuga. Lõikamisel seadke tapeedirulli algus laua serva järgi. Korraga on mõttekas lõigata valmis mitu paani. Lõikamiseks kasutage kääre või paberinuga.

Üldiselt on juhendil olemas viis, kuidas mustrit kokku sobitada. Tapeedi siseküljele märkige, millises suunas neid liimida, paanid võib ka nummerdada, et paigaldamisel midagi sassi ei läheks. Märkimiseks kasutage pliiatsit.

5. Paigalda korrektselt

Kõigepealt tuleb paan katta liimiga. Selleks tuleb kasutada rulli või pintslit. Liimise paani otsad tuleb keerata kokku. Liim tahab ka imbumisaega, kuid see sõltub tapeedi paksusest. Õhukesel tapeedil piisab 3-5 minutist, paksema tapeedi korral võib minna 18-20 minutit. Oluline on äärte ja nurkade liimimine.

Tapeedi paigaldamist soovitatakse alustada akna juurest või valguse langemise suunast eemaldudes. Nii väldite jätkukohtadele varjude tekkimist. Kõige olulisem on esimese tapeedipaani korrektne paigaldamine, kuna seda viltu paigaldades on ka järgmised paanid suure tõenaosusega viltu. Paani keskkohta ei soovitata jätta nurka. Paani serv mingu üle nurga vaid 2-3 cm. Selleks, et paan kaarduks ilma vigadeta, tuleb enne tapeedi kuivamist lõigata ülemine ja alumine serv tasaseks.

Peale tapeetimist tuleb tuba jätta kuivama kaheks päevaks. Kuivades tõmbub tapeet siledaks, seega ei ole vaja muretseda kortsude või mullikeste pärast. Kuivamise ajaks tuleb hoida ühtlast temperatuuri ja vältida tuuletõmmet. Vastasel korral hakkavad paanid seintelt lahti kooruma ja tapeetimisega tuleb alustada järgmisel päeval uuesti.

Tapeetimiseks vajaminevad töövahendid ja palju muid tarbeid remondi jaoks leiate Kaup24.ee veebipoest.