Kuidas hooldada keskkütte radiaatorit?

Kuidas_hooldada_keskkütte_radiaatorit.jpg

Suve möödumisel ning talve kiirel lähenemisel ei soovi me viimasel hetkel teada saada, et meie radiaator ei ole töökorras. Uue radiaatori kulu võib terve nädala ära rikkuda, kuid külmadest ruumidest tekitatud ebamugavused muudavad selle alati mitmekordselt ebameeldivamaks kogemuseks.

Radiaatorite suureks eeliseks on see, et nad sobivad suurepäraselt kodu keskkonda. Ehkki sundõhusüsteemid võivad olla võimsamad, kuivatavad need Teid ümbritsevat õhku ning tekitavad tolmuosakesi. Radiaatorite soojustase on tavapäraselt ka ühtlasem.

Õnneks on olemas paar põhilist keskkütteradiaatori hoolduse näpunäidet, et hoida ära stressirohke ebamugavuste periood.

Hoidke radiaatoreid tolmuvabana

Radiaatorid töötavad konvektsiooni põhimõttel. Nad soojendavad õhku enda ümber, mis tõuseb ülespoole, lükates jahedamat õhku radiaatori poole ning seadmest läbi. Sellised õhuvoolud soojendavad järk-järgult tervet ruumi – sellest tulenevalt on ülioluline, et õhk saaks hõlpsasti voolata läbi radiaatori ning liikuda selle ümber. Seega radiaatorid ning nende läheduses asetsevad piirkonnad peaksid olema puhtad ning tolmuvabad. Ärge unustage ka kovektori ribasid – õhu läbivool on seal samuti väga tähtis, et ei tekiks tolmu ummistust. Tolm ei tohi takistada radiaatoril soojuse eraldumist.

Hoidke lähipiirkond puhtana

Siinkohal ei räägi me tolmust ega mustusest, vaid materjalidest, mis tihtipeale takistavad soojusel toas ringelda. Tihtipeale asub radiaator just akende all ning sellest lähtuvalt on nende ees ka kardinad. Radiaatoril saate aidata paremini töötada, kui tagate, et nende ümber on piisavalt vabastatud ruumi õhu vabaks voolamiseks. Kontrollige, et mööbel ega kardinad ei blokeeriks õhu liikumist. Samuti, ei ole soovitatav kuivatada radiaatoritel riideid ega muid kangaid.

Laske õhk välja

Oleme teadlikud, et õhk võib vahetevahel siseneda keskküttesüsteemi, takistades sellel korralikult töötamist. Tavaliselt on see märgatav, kui radiaatori alumine osa on kuum ning vastab Teie poolt soovitud soojusele, kuid ülemine osa on jahe. Selle põhjuseks on radiaatori ülaossa kogunenud õhk.

Enne õhu välja laskmist peaksite kütte välja lülitama ning ootama, kuni radiaator muutub külmaks, sest see töö võib kiiresti muutuda räpaseks ning valesti tehes ka ohtlikuks – katke põrand radiaatori all ning vaip, mis asub selle piirkonnas riidega või plastikuga.

Teil läheb vaja radiaatori võtit, mille kinnitate selle otsas oleva klapi keskel olevasse ruudukujulisse avasse. Modernsetel radiaatoritel sobib selleks ka lameda otsaga kruvikeeraja. Kui keerate vastupäeva, kuulete sisisemist – see ongi õhk, mis oli Teie radiaatoris kinni. Oodake, kuni gaasi asemel hakkab vedelikku välja pritsima ning keerake seejärel kiiresti võtit päripäeva, et ava uuesti sulgeda. Veenduge, et olete selle tugevalt kinni keeranud.

Kui Te ei soovi regulaarselt oma radiaatorist õhku välja lasta siis on ka teine võimalus. Hankige endale automaatselt õhku välja laskvad radiaatorid, mis teevad selle töö Teie eest ise ära, põrandale veeloiku tekitamata. See aitab Teie radiaatoril töötada optimaalselt terve külma perioodi vältel.

Kui elate kortermajas, oleks hea mõte konsulteerida esialgu ühistu esimehega või küttesüsteemi valdava ettevõttega – kas, millal ning kes saaks protsessi läbi viia ja kas see on Teie radiaatorite puhul lubatud.

Milline radiaator sobib just mulle?

Radiaatorid on kõige tüüpilisemad soojusallikad tänapäeva kodudes. Oma olemuselt metallist konteiner, mis täitub boileri poolt soojendatud kuuma veega ning õhu ringlusel aitab ka Teie ruumides eritada sooja. Soojuse eraldumise kiirus sõltub radiaatori suurusest ja disainist.

Konvekorid on lühidalt öeldes elektriradiaatorid ning töötavad elektrilise konvektsiooni põhimõttel, nagu ka keskkütteradiaatorid. Nende erinevuseks on soojendamine, mitte vee, vaid termovedelikuga, mida omakorda soojendab elektriline element. Kuna nad on pistikust sisselülitatavad, saab neid kodus ringi liigutada ning vajadusel ka kodust välja transportida.

Radiaatori valimisel mõjutab Teid kindlasti ka see, kui kiiresti see soojeneb ning maha jahtub. ,,Milline materjal on parim?’’ on tavaline küsimus, mida ostjad esitavad – alumiinium on tehniliste omaduste tõttu parim materjal, kui sellest tulenevalt on ta ka teistest materjalidest selle võrra kallim. Pikemas perspektiivis saate selle raha küll tagasi, kuid eelistate koheselt raha kokku hoida, siis võib Teile ka mõni muu materjal ilusti sobida.

Nende nippide abil saate paremini aru, mida Teie radiaator vajab optimaalseks ning tõhusaks tööks. Korralikult hooldatud keskküttesüsteem võib Teid teenida aastakümneid. Keskkütteradiaatori valik sõltub Teie vajadustest ning toa omadustest, kuhu Te soovite neid soetada. Suures valikus radiaatoreid leidub Kaup24 veebipoes.