Kuidas planeerida väikest kööki efektiivselt

2nd_article_-_ehitusinfo.ee_-_väike_köök.jpg


Väikese köögi sisustuse ja asetuse paneb paika köögi planeering: kas tegemist on avatud, poolenisti avatud või hoopis suletud ruumiga, kuhu pääseb uksest. Või siis eraldi kööginurka ega -ruumi ei olegi ning söögitegemise ala võtab enda alla ühe seina elutoast.

Kui väikese köögi puhul tundub, et erilisi valikuvõimalusi kombineerimiseks ja planeerimiseks ei ole, siis see hinnang ei pea paika - ka väikest kööki annab efektiivselt kujundada, kui olla leidlik ja valida hoolega sisustust.

Mööbli paigutus
Pisemat sorti kööki sobib nii L- kui U-tähe kujuline mööbli paigutus. Mõlemal juhul on väikeselt pinnalt võetud maksimum ja iga ruutmeeter otstarbekalt ära kasutatud. Piiratud tingimustega ruumis on ökonoomne võtta ruumi nurk või nurgad kasutusse. Variant, kus kapid ja tööpind moodustavad kaks sirget rida, on seetõttu oluliselt ebaotstarbekam. Samuti ei ole väikeses köögis kohta köögisaarele - see lihtsalt ei mahu siia ära, kuna köögisaarele on vaja avarust.

Milline võiks olla mööbel?
Tillukeses köögis ei ole teatavasti ruumiga kitsas mitte ainult põrandal, vaid ka seintel. Küsimus ei ole mitte ainult toiduainete, nõude ja väikeste kodumasinate ära mahtumises, vaid ka visuaalses üldmuljes - on ju selge, et suletud ustega mööbel ahendab kööki veelgi. Samas ei ole lahenduseks ka ainult lahtised riiulid, sest need on kappidest ebapraktilisemad ja päris kõike köögis vajaminevat ei ole lihtsalt esteetiline eksponeerida.

Üks võimalik kompromiss on kasutada mõlemaid: avatud riiuleid vaheldumisi kinniste kappidega. Kapirivi otsas peaks kindlasti olema avatud riiulid, siis ei mõju mööbel nii massiivselt. Laia valiku nii ülemisi kui alumisi köögikappe leiab siit.

Kus istuda?
Eraldiseisev ja toolidest ümbritsetud söögilaud võtab väga palju ruumi. Väikeses köögis on ökonoomsem kasutada söögilauana osaliselt või täielikult töötasapinda. Näiteks võib tööpinna ots olla pikendatud lauaks. Sellise laua juurde käivad kõrgetel jalgadel baaripukid või -toolid.

Ruumisäästlik on ka seinale kinnitatav klapplaud, mille taga istumiseks võiks kasutada klassikalisi taburette. Kui laua ääres parasjagu ei istuda, saab taburetid tõsta üksteise peale virna.
Väärtuslikku põrandapinda aitab kokku ka laiendatud aknalaud, mis toimib samal ajal ka tööpinna või söögilauana. Seljatoega või seljatoeta, kõrged või madalad toolid ja erinevad pingid - kõik need leiab Kaup24.ee e-poest.

Nutikad lahendused
Ülemiste kappide ja tööpinna vahele jääva seina annab nutikalt ära kasutada, kui kinnitada siia reelingutoru, mille külge saab riputada köögitarvikuid, pisikesi lillepotte, maitseainepurke ja tasse. Need on esemed, mis võtaksid niisama kapis, sahtlis või töötasapinnal seistes enda alla palju ruumi.

Lisaks torule võib kasutada ka seinamagneteid, mille külge saab kinnitada nuge, pannilabidaid ja muud taolist.
Õhupuhasti võiks väikeses köögis olla tagurpidi T-tähe kujuline, et õhutõmbaja peal saaks hoida maitseaineid. Teine võimalus on integreerida õhupuhasti ventilatsioonitoru ja riiulid.

Lisa funktsionaalsust
Kitsastes tingimustes on ruumi ja mööbli funktsionaalsus eriti oluline. Kolmnurkse põhiplaaniga nurgakapid ja -riiulid, pöördkarusselid ja kapiuste sisekülgedele kinnitatud furnituurid on kõik head moodused, kuidas väikesest köögist ja vähesest mööblist maksimumi võtta.
Siia loetellu võiks veel lisada valamu peale käiva lõikelaua ja rullmati. Kui emb-kumb neist valamu peale panna, tekib juurde väärtuslikku tööpinda. Rullmati juures on veel see hea nüanss, et seda saab kasutada nii nõrutuspinna kui kuumaalusena.

Kuna need kaks sobivad ainult teatud tüüpi valamutele, on kööki planeerides mõistlik mõelda, milline valamu annab väikesele köögile vajalikku lisaväärtust.