Ajaleht: Hääl pakub LNG terminali Tallinna Sadamale


BNS 26.03.2012

Ajaleht Eesti Päevaleht kirjutab esmaspäeval, et Pakri poolsaare kirdeossa veeldatud gaasi (LNG) terminali kavandava OÜ Balti Gaas investor Heiti Hääl pakkus Tallinna Sadamale müügiks terminali krunti ning kailiinide rajamist.

Balti Gaas sõlmiks seejärel sadamaga hoonestusõiguse lepingu, rahaks terminali ja hakkaks sadama rentnikuks. Sadam pole ajalehe andmeil seni kirjale vastanud.

"Kinnistu müük pole eesmärk omaette, kuid ma soovin Tallinna Sadamaga koostööd, et vähendada oma ettevõttele Eesti riigi poliitilist riski, mis tuleb riigiettevõtte Eleringi eelistamisest," ütles Hääl ajalehele. "Kuna terminali rendi maksumus sõltub kinnistu müügihinnast, siis pakun tehingut Tallinna Sadamale sobiva hinnaga. Kuna soovin oma tulu teenida terminali majandamisega, sobiks mulle selle 30 hektari suuruse maatüki eest kõige paremini ühe euro suurune müügihind."

Sadama pressiesindaja Sven Ratassepp ütles ajalehele, et sadam tegeleb ettepanekute kaalumisega. "Kuid tundub, et pole mõtet ühte sadamasse teha kahte konkureerivat LNG terminali."

Kui Tallinna Sadam lükkab Balti Gaasi ettepaneku tagasi siis see ei muuda firma kavatsusi ning LNG terminali esimese etapi ehitab ettevõte valmis 2015. aastaks. 60.000-kuupmeetrise mahutiga terminali rajamise maksumuseks on ligikaudu 80 miljonit eurot.

Samuti alustab Balti Gaas tänavu ligi 50 kilomeetri pikkuse ja 30 miljonit eurot maksva gaasitoru ehitamist Paldiskist Kiilini. Hääle sõnul on projekt valmis ning vajalikud load ajamisel.

Varasema info kohaselt on Balti Gaas pidanud Tallinna Sadamaga läbirääkimisi selle üle, et viimasest võiks saada LNG terminali teenindava sadama operaator.

Eleringi ja Tallinna Sadama plaani kohaselt kerkiks LNG terminal koos selle juurde kuuluva LNG punkerdamise taristuga Muuga sadama idaossa 13 hektari suurusele alale. Ettevõtted valivad aprilli alguseks välja partneri projekti edasiseks arendamiseks.

Selle aasta sügiseks peaks Euroopa Komisjon valmis saama omapoolse analüüsi selle kohta, milline asupaik Balti riikides oleks kõige sobivad veeldatud gaasi terminali tarvis.