Kultuuriobjektidele mõeldud 5,7 miljonit kulka raha saab endale ERM


BNS 02.03.2012

Kultuurkapitali (kulka) nõukogu otsustas kolmapäeval, et kultuuriobjektide ehitamiseks kulutatakse tänavu 5,7 miljonit eurot, mis läheb tõenäoliselt täies mahus Eesti Rahva Muuseumile (ERM), kirjutab Eesti Päevaleht.

„ERM-i protsess on käinud kaua ja on nii kaugel, et täna on lihtsalt selline situatsioon, et Euroopast raha ei saadud, kuid on otsustatud, et ehitame muuseumi. Ja siis tuleks kultuurkapitali rahadest ehitada, sest seadus ütleb nii,” põhjendab kultuurkapitali juhataja Raul Altmäe otsust, mis Eesti Muusika- ja Teatruakadeemia (EMTA) saalide valmimise määramatusse tulevikku lükkaks.

ERM- i ehitamise praeguse finantseerimisskeemi järgi peaks seega kulka kultuuriobjektide raha tänavu ja edaspidigi minema täies mahus neile. Probleemi poleks, kui 2008. aastal pärast Kumu valmimist ei oleks kultuurkapitali nõukogus vastu võetud tänini kehtivat otsust, et ehitusraha jagatakse edaspidi sellises proportsioonis: 75 protsenti ERM-i hoonele ja 25 protsenti EMTA saalikompleksile.

Praeguseks välja kujunenud olukord EMTA juhte ootuspäraselt kuigi rõõmsaks ei tee. „Saatsin neile (nõukogule – toim) kirja ja palusin mitte kiirustada-otsustada,” ütles EMTA rektor Peep Lassmann Eesti Päevalehele.

Ta osutab, et algatus rahastada ainult ERM-i ehitamist tuli kultuuriministeeriumist pärast Euroopa raha äralangemist. Kultuurkapitali nõukogu esimees on seadusest tulenevalt minister Rein Lang.

Lassmann täpsustab, et objektide hinnavahe on umbes kuuekordne ja sellest lähtudes pandi omal ajal paika ka raha jagunemine. Tema sõnul on otsus ehitusraha jagunemise kohta veel jõus: „Meie seisukoht on see, et puudub alus päevapealt ümberotsustamiseks ja vajadusel võib (rahajagamise proportsioon – toim) muutuda meie kahjuks, kuid meie osa ei tohiks ära kaduda.”

Altmäe väidab vastu, et kulka nõukogu on enda omaaegse otsusega kursis ja praegu pole veel selle ümbervaatamist otsustatud. Rein Lang aga kollektiivselt läbi arutamata asjade suhtes seisukohta võtma ei kiirusta, vaid ütleb napilt: „Otsust midagi ehitada saab langetada siis, kui on olemas põhjendatud vajadus, korralik projekt, mis vastab põhjendatud vajadusele ja riigi võimalustele, ning rahastamine.”

Lassmann kinnitas Eesti Päevalehele, et EMTA on põhimõtteliselt valmis ehitama – detailplaneering on kinnitatud, projektijoonistel tint kuivamas, kohe saab taotleda ehitusloa ja mõne kuu pärast pureks kopp maad. Altmäe vastas omakorda, et nende konkreetset ehitus- ja rahastuskava pole kultuurkapital veel saanud, küll aga on olemas ERM-i vastav plaan.

Kultuurkapitali nõukogu koguneb uuesti asju arutama 14. märtsil.