EKA arhitektid tegid uue hoone esialgse projekti ümber


BNS 16.12.2011

Ehituskulude vähendamiseks tegid arhitektid Eesti Kunstiakadeemia (EKA) hoone esialgse projekti ümber, eemaldades maja välisfassaadilt kaunistava pitsi ja loobudes spiraalsest aatriumist, kirjutab Postimees.

Akadeemia nõukogu kinnitas EKA uue hoone eelprojekti ning saatis selle Tallinna linnaplaneerimise ametisse. Uue eelarveprojekti maksumus on 28,9 miljonit eurot.

"Uus fassaad väljendab ausalt ja ehedalt kunstiakadeemia sisu," kommenteeris EKA avalike suhete juht Solveig Jahnke.

Raha kokkuhoiu eesmärgil loobuti spiraalsest aatriumist, sest selle haldus ja tehnoloogilised kulud ei mahtunud hoone vähenenud eelarvesse. Koos aatriumi kadumisega ei kandnud fassaad enam esialgset ideed välja ja muutus pelgalt butafooriaks, mis projekti arhitektide ja tudengite meelest oli ülearune.

Haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo ütles neljapäeval valitsuse pressikonverentsil, et ta peab vähetõenäoliseks, et kunstiakadeemia uus hoone valmib tähtaegselt

"Raske on uskuda, et ehitusluba on võimalik saada niisuguse aja jooksul, et maja on valmis ja kasutusluba käes 2015. aasta lõpuks," ütles Aaviksoo.

Aaviksoo sõnul tuleb leida lahendus, sest kunstiharidust ei saa pikas perspektiivis anda üüripindadel. "Ma siiski loodan, et eelkõige kunstiakadeemia ise tuleb lahendusega välja," sõnas Aaviksoo ja lisas, et otsused tuleb teha kiiresti.

Tallinna linna peaarhitekt Endrik Mänd avaldas lootust, et jaanuari keskpaigaks võiks ehitusprojekt olla nii kaugel, et saaks väljastada ehitusloa, kuid siis jäävad veel läbirääkimised naabermaja omanikuga.

Kuna EKA ei saanud 4. detsembriks Tallinna linnaplaneerimise ametilt ehitusluba oma uue hoone püstitamiseks, võib sihtasutus Archimedes loobuda 12 miljoni euro eraldamisest kunstiakadeemiale.

Archimedese esindaja Maido Puna sõnul andis 4. detsembril kätte jõudnud tähtaeg sihtasutusele õiguse, kuid mitte kohustuse sõlmitud rahastamisleping lõpetada.