Gate Tallinna rajamine võib maksma minna 200 miljonit eurot


BNS 13.12.2011

Trigon Capitali ja selle partnerite rajatava kaubanduskeskuse Gate Tallinn rajamise eelarve võib ulatuda 200 miljoni euroni, summa on kavas investeerida etapiliselt ning kogu arendus võib aega võtta viis kuni kümme aastat.

Trigon Capitali kinnisvarainvesteeringute osakonna juhataja Martin Rekor ütles ajalehele Äripäev, et Gate Tallinna kogumaht võib ulatuda 200.000 ruutmeetrini.

Uus kaubanduskeskus on kavandatud Topi liiklussõlme juurde Laagri lähedal, maanteeamet kuulutas välja liiklussõlme riigihanke novembri lõpul, arendaja on plaaninud võimaliku avamise 2013. aasta sügiseks. "See, et me pole graafikus, on peamiselt mõjutatud ristmiku ehituse venimisest," ütles Rekor. "Ristmiku ehitus saab ilmselt alguse kevadel ning siis saame ka meie edasi minna."

Rekor ütles, et Trigon Capitali kohustus oli lõpule viia ristmiku projekteerimine, mis lõpetati sel kevadel, ning osaleda ka ristmiku ühe osa ehituse rahastamisel. Trigon Capitali osa ristmiku ehituse hankes on ligikaudu miljon eurot.

Maanteeamet on praeguseks jõudnud lõpule maade võõrandamisega ristmiku ehituseks.

"Meie oleme oma esimese võimaliku avamise selle järgi planeerinud 2013. aasta sügiseks," ütles Rekor. "Kuid see sõltub ka rentnike huvist ja sellest, kas tee valmis saab. Tähtaeg 2013 sügis on kindlam, kuna tee ehitamine on riigieelarves sees, projekteerimine on valmis, maad on omandatud."

Chester Universal OÜ-le kuuluval Gate Tallinna arendusel on Rekori sõnul kokku üheksa investorit, üks neist on Trigon Capital. "Meil on väga tugev Soome investorite taust, kes on selle projekti omanikud," ütles Rekor. "Investoritel ei ole kõigil võrdne osalus, aga projekti kontrollib Trigon Capital koos meie nõukogu liikmetega."

Varasema info kohaselt plaanib Chester Universal plaanib Gate Tallinna nime kandva suure arendusprojekti ehitusega alustada paralleelselt Topi liiklussõlme rajamisega. Rekor on BNS-ile öelnud, et koos Topi liiklussõlme rajamisega saab Chester Universal käivitada Gate Tallinna infrastruktuuri ehk tehnovõrkude ja sisemiste teede ehituse.

Liiklussõlme ehituse alustamine annab Chester Universalile Rekori sõnul ühtlasi võimaluse asuda keskuse tulevaste rentnikega siduvaid kokkuleppeid sõlmima. Hooned rajatakse keskusesse vastavalt rentnike vajadustele.

Topi liiklussõlm Tallinna–Pärnu maanteel hotelli Salzburg piirkonnas peaks maanteeameti äsja käivitatud hanke järgi valmima 2013. aasta suvel. Gate Tallinna kõige varasem avamise aeg on praeguse plaani järgi 2013. aasta sügis, ütles Rekor.

Chester Universal plaanib Gate Tallinnas pindu pakkuda nii kaubandus-, tööstus- kui logistikaettevõtetele. Kinnitatud planeeringu järgi saab 62 hektari suurusele alale rajada pindu 240.000 ruutmeetri ulatuses.