Kuressaare Soojus korraldab uue laenuhanke kombijaama rajamiseks


BNS 16.06.2011

AS Kuressaare Soojus kuulutas möödunud nädalal välja uue laenuhanke soojus- ja elektri koostootmisjaama rajamiseks Kuressaares seoses jaama projekti kallinemisega, ühtlasi on praegu pooleli ka hanked jaama ehitamiseks ja projekteerimiseks ning katla ja turbiini hankimiseks.

Möödunud aasta suvel soovis Kuressaare Soojus laenata jaama rajamiseks 150 miljonit krooni ehk ligi 9,6 miljonit eurot. "Eelmisel aastal välja kuulutatud laenuhange on tühistatud ja välja on kuulutatud uus laenuhange, kuna koostootmisjaama projekti kallinemise tõttu on vajalik laenusumma suurem," põhjendas ettevõtte juhatuse liige Paul Leemet BNS-ile uue laenuhanke vajalikkust.

Uue hankega soovib Kuressaare Soojus laenata jaama rajamiseks 11,5 miljonit eurot ehk mullusest ligi kaks miljonit eurot enam.

Möödunud aasta suvel oli koostootmisjaama projekti eeldatav maksumus 165 miljonit krooni ehk ligi 10,6 miljonit eurot. Praegu prognoosib energiafirma jaama maksumuseks kokku 12,8 miljonit eurot, millest 3,2 miljonit eurot tuleks keskkonnainvesteeringute keskuselt.

Ühtlasi oli selle nädala kolmapäeval tähtaeg kombijaama hoone projekteerimise ja ehitamise hanke kvalifitseerimise taotluste esitamiseks. "Esitati viis taotlust ja kõik kvalifitseerusid. Hanke võitja selgub pärast pakkumuste esitamist ja see tähtaeg on juuli lõpus," kommenteeris teine ettevõtte juhatuse liige Jaan Mehik.

Tegemist on teistkordse hankega, esimene hange kukkus läbi liiga kõrge pakkumise tõttu. Toona tuli hankele vaid üks pakkumine AS-ilt Maru, mis oli väidetavalt 30 protsenti kõrgem kui planeeritud, kirjutas ajaleht Saarte Hääl eelmisel nädalal.

Lehe andmetel on olnud tülitsemist ka Kuressaare Soojuse nõukogus, kus on välja käidud väiteid, et hankeprotsessis rikutakse riigihangete seadust. Rahandusministeeriumi järelevalve rikkumisi ei tuvastunud.

Kombijaama üldehitushanke maht on 1,3 miljonit eurot.

Möödunud aasta detsembris välja kuulutatud kombijaama turbiini ja katla hanke võitjad pole Mehiku sõnul veel selgunud.

Tegemist on kahe erineva hankega. Ühe hanke objektiks on koostootmisjaama katla ost koos projekteerimise ja paigaldamisega. Teise hanke objektiks on koostootmisjaama turbiingeneraatori ost koos paigaldamisega.

Katla võimsus on ligi 12 megavatti ja selle kütuseks on plaanitud hakkpuit. Turbiingeneraatori soojuslik võimsus on üheksa ja elektriline võimsus kaks megavatti.

Kahe hanke eeldatav maksumus ilma käibemaksuta on 8,9 miljonit eurot. Hanke tööde tähtaeg on 2012. aasta septembris.