Gate Tallinn tahab ehituse käivitada koos Topi liiklussõlme rajamisega


BNS 02.06.2011

Trigon Capitali juhitav firma Chester Universal kirjutab aastaaruandes, et Harjumaal tulevase Topi liiklussõlme juurde plaanitud Gate Tallinna nime kandva suure arendusprojekti ehitusega on võimalik alustada paralleelselt liiklussõlme rajamisega.

Chester Universal kirjutab eelmise aasta aruandes, et peab sellel aastal aktiivselt läbirääkimisi projekti võimalike rentnikega.

Arendusprojekti kinnistu asub Via Baltica ja planeeritava Tallinna ringtee ristmikul ja planeeringu järgi ulatub kinnistu ehitusõigus 240.000 ruutmeetrini. Enamuse projektist hõlmab Chester Universali selgitusel suureformaadilisele jaemüügi kontseptsioonile keskenduv kaubanduskeskus. Osa keskuse pinnast võetakse kasutusse loa-, logistika- ja äriruumidena.

"Selline uudne kontseptsioon kogub rahvusvaheliselt järjest rohkem populaarsust, kuid ei ole veel esindatud Baltimaades. Projektiga kaasnevad uued töökohad ning teedeühendused toovad tulu ka kohalikele omavalitsustele," märkis firma aruandes.

Topi liiklussõlme projekti ettevalmistamine kestis aastaid, kuid nüüdseks on see maanteeameti kinnitusel valmis. Maanteeamet saaks kohe käivitada liiklussõlme rajamise riigihanke, kuid peab enne lahendama maaomandiga seotud küsimused.

"Praegu on valitsus algatanud ühe sundvõõrandamise ning vaidlused käivad veel kolme krundi omanikega. Tahaks loota, et hange õnnestub välja kuulutada veel selle aastanumbri sees," kommenteeris BNS-ile maanteeameti pressiesindaja Allan Kasesalu.

Chester Universal hindab bilansis oma kinnisvarainvesteeringu väärtuseks 798 miljonit Eesti krooni ning ettevõtte juhtkonna läbiviidud diskonteeritud rahavoo mudelil põhinev analüüs näitab aruande järgi, et projekti väärtus pole muutunud. 2009. aastal oli ettevõte teinud 312 miljoni krooni suuruse allahindluse.

Aastavahetuse seisuga ületasid Chester Universali lühiajalised kohustused käibevara 139 miljoni krooniga. Firma juhtkonna hinnangul ei tekita see asjaolu 2011. aastal probleeme, kuna vastavalt Trigon Capitaliga sõlmitud kokkuleppele ei pea firma 12 kuu jooksul Trigonile maksma edukustasu. Edukustasu oli Chester Universali bilansis kohustuste hulgas kajastatud aastavahetusel summas 131 miljonit krooni.

Firma oli aruande koostamise ajaks saavutanud Swedbakiga kokkuleppe lühiajalise laenu tähtaja pikendamiseks selle aasta 24. detsembrini. Gate Tallinn projekti edenedes plaanib firma kaasata täiendavaid vahendeid laenukohustuste katmiseks või refinantseerimiseks. Swedbankilt võetud laenu maht oli aastavahtusel 20 miljonit krooni. Swedbanki laen on tagatud 43 miljoni krooni suuruse hüpoteegiga.

Audiitor märkis ära Chester Universali kinnisvarainvesteeringute hindamise ja laenude refinatseerimise teemad.