Muugale tuleb 18 miljonit dollarit maksev väetise granuleerimise tehas


BNS 21.04.2011

AS Tallinna Sadam ja OÜ Tehnonord sõlmisid teisipäeval koostöölepingu väetise granuleerimistehase rajamiseks Muuga sadama tööstusparki, operaator investeerib tehasesse 18 miljonit USA dollarit.

Tehase esimese etapi ehitus peaks algama 2012. aastal ning valmima 2014. aastaks. Tehase kogutoodang saab olema aastas 140.000 tonni, teatas Tallinna Sadam.

Tallinna Sadama juhatuse esimehe Ain Kaljuranna sõnul on Lääne-Euroopas praegu väetise järele väga suur nõudlus. "Tehnonordi tehase peamine potentsiaalne klientuur asubki ennekõike Saksamaal, Iirimaal ja Hollandis," ütles Kaljurand. Tooraine tehase toodangu jaoks tuleb Venemaalt, tehase sisseseaded kavatsetakse osta USA-st ning tehast hakkab käitama kohalik tööjõud.

Tehnonordi juhataja Oleksandr Filatov sõnas sadama teatel, et otsuse tehase rajamiseks just Muuga sadamasse tingisid ennekõige sadama hea asukoht ja looduslikud tingimused ning Eesti soodne ärikliima.

Kaljuranna sõnul on tehase loomine Muuga tööstusparki just sedasorti projekt, mida Tallinna Sadam piirkonda enim ootab. "Muuga tööstuspark on ideaalne koht ettevõtetele, kes soovivad sadama logistilisi võimalusi ära kasutades luua siin oma toodetele lisaväärtust ning toimetada need siis juba meilt edasi lõppkliendile," märkis Kaljurand.

Tehnonord loodi 2005. aastal ning ettevõtte omanikuks on Filatov, kellel on 15-aastane kogemus väetiseäris ning kes tegutseb nii Venemaal, Ukrainas kui ka Inglismaal. Tehnonordi partneriks selles projektis on Inglise firma Amsprill Fertilizers & Technologies Ltd, kes aitab Tehnonordil projekti finantseerida ning turustada tehase tooteid sihtturgudel.