Riik remondib kvoodimüügi rahadega 480 hoonet säästlikumaks


BNS 29.03.2011

Riik remondib sel ja tuleval aastal kvoodimüügist saadud 146 miljoni euroga energiasäästlikumaks 480 hoonet, kirjutab Postimees.

Riigi Kinnisvara AS-i (RKAS) projektidirektori Andrus Kõre sõnul on nimekiri ilmselt lõplik, sest rohkem maju ei jõutaks järgmise aasta lõpuks korda teha, lisaks peab 2012. aasta lõpuks ka töövõtjatele makstud olema.

Praegu aitab RKAS remonti minevatele objektidele tehnilisi projekte koostada ning asub peagi remontijate leidmiseks riigihankeid korraldama.

Kvoodiraha saab kasutada vaid majade energiasäästlikumaks muutmisele. Selle alla käivad fassaaditööd, akende-uste vahetamine, kütte- ja ventilatsioonisüsteemide uuendamine. "Ka võib paigaldada keskkonnasõbralikumaid süsteeme, näiteks päiksepaneele, maa- või õhksoojuspumpasid," lisas Kõre.

Hirm, et Eestis nii paljudele objektidele ehitajaid ei jätku on Kõre sõnul asjatu, pigem on tema hinnangul karta ehitushindade tõusu. "Ehitusettevõtjad hindavad hangete mahtusid ja kui nad vahepeal on hangetes osaledes peale maksnud, siis praegu nad seda enam ei tee," selgitas ta.

Kõre sõnul soovivad ehitajad üldkulude katet saada ning hakata ka kasumit teenima, mis võib tööde maksumust muuta. Kui hinnad tõusevad liiga kõrgeks, tuleb loobuda töödest, mis energiat vähem säästa aitavad.